Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Czy Huawei dokonało przełomu jeśli chodzi o narzędzia do projektowania chipów 14 nm?

Jak podaje Reuters, firma Huawei Technologies Co Ltd dokonała przełomu w produkcji narzędzi do automatyzacji projektowania elektronicznego (EDA) dla układów scalonych produkowanych w technologii 14-nanometrowej i wyższej – tak poinformował w piątek “Caijing”, powołując się na przemówienie wygłoszone przez dyrektora wyższego szczebla. 

Huawei zakończy testy narzędzi w tym roku, powiedział rotacyjny prezes Xu Zhijun w przemówieniu wygłoszonym 28 lutego – tak donosi chiński magazyn wiadomości finansowych. W rewelacjach wspomniano, że Huawei opracował 78 narzędzi związanych ze sprzętem i oprogramowaniem chipowym.

Doniesienie pojawia się w momencie, gdy Huawei i inne chińskie firmy technologiczne spieszą się, aby umocnić swoje łańcuchy dostaw w obliczu rosnących sankcji nakładanych przez USA. Zgodnie z zapisem uwag Xu opublikowanym przez Caijing, Huawei współpracował z krajowymi firmami EDA w celu stworzenia oprogramowania, „w zasadzie realizując lokalizację narzędzi EDA powyżej 14 nm”. Chiny są siedzibą ledwie garstki krajowych producentów oprogramowania EDA, ale eksperci nie uważają ich za konkurencyjnych na skalę światową.

Rynek oprogramowania EDA jest zdominowany przez trzy zagraniczne firmy – Cadence Design Systems Inc i Synopsys Inc z siedzibą w Stanach Zjednoczonych oraz Mentor Graphics, której właścicielem jest niemiecki Siemens AG. Firmy projektujące chipy używają oprogramowania EDA do tworzenia planów chipów, zanim zostaną one masowo wyprodukowane w fabrykach. Huawei pozwoli również partnerom i klientom korzystać z oprogramowania, dodał Xu. Chipy produkowane na poziomie 14 nm zostały po raz pierwszy wprowadzone do smartfonów w połowie 2010 roku i są dwie lub trzy generacje za najnowocześniejszą technologią.

Huawei, główny dostawca sprzętu używanego w sieciach telekomunikacyjnych 5G, od 2019 roku jest celem kolejnych fal kontroli eksportu w USA, ograniczając dostawy chipów i narzędzi do projektowania chipów od firm amerykańskich.

Wszystkie trzy zagraniczne firmy EDA zostały objęte sankcjami Waszyngtonu wobec Huawei w 2020 roku. Kiedy ograniczenia weszły w życie, dział projektowania chipów firmy stracił dostęp do oprogramowania i aktualizacji, które umożliwiłyby mu projektowanie niskowęzłowych procesorów do smartfonów, a także dostęp do zaawansowanych narzędzi produkcyjnych w fabrykach chipów. W rezultacie dział smartfonów firmy odnotował wzrost sprzedaży.

 

Huawei wskazało na 10 trendów w rozwoju centrów danych

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE