Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Co będzie motorem biznesu i inwestycji do 2028 roku? Odpowiedź w najnowszym raporcie Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023”

W ciągu najbliższych czterech lat, chmura obliczeniowa stanie się nieodłącznym elementem budowania konkurencyjności dla przedsiębiorstw – podaje Gartner. Wraz z rosnącą deglobalizacją i fragmentaryzacją gospodarki, w tym szczególnie wynikającej z pandemii oraz konfliktu w Ukrainie, wzrośnie znaczenie „suwerennej chmury”. W obliczu wzrostu zagrożeń ze strony cyberprzestępczości i konfliktów geopolitycznych, coraz więcej instytucji publicznych i przedsiębiorstw będzie szukać sposobów na zapewnienie sobie najwyższego poziomu kontroli nad danymi i usługami.

Niezależnie od zmieniającej się sytuacji polityczno-ekonomicznej, wydatki na nowe technologie będą systematycznie rosnąć. Prognozowane przez Gartner globalne wydatki na IT wyniosą w 2024 roku 5,1 bln USD, co jest wzrostem o 8 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Jak wynika z danych raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023”, do 2023 roku połowa badanych firm wdrożyła nowoczesne rozwiązania chmurowe, a kolejne 26 proc. planuje to zrobić w najbliższym czasie.

 

Dzięki skalowalności oraz elastyczności zasobów chmurowych, przedsiębiorstwa mogą łatwo dostosowywać się do zmieniających się potrzeb rynku oraz wdrażać nowe koncepcje i modele biznesowe. Wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji również nabiera tempa. Technologie AI umożliwiają usprawnienie i automatyzacje wielu kluczowych procesów firmowych – według Gartnera do 2026 roku szacuje się, że aż 80 proc. korporacji będzie korzystać z AI. To również wymaga zwiększonego nakładu na rozwój środowisk chmurowych – podkreśla Piotr Szypułka, Dyrektor Działu Utrzymania infrastruktury w Polcom.

 

Warto podkreślić, że najważniejsze sektory gospodarki tj. ochrona zdrowia, sektor publiczny oraz finansowy aktywnie wykorzystują sztuczną inteligencję w kluczowych procesach. Ponieważ sektory te procesują wrażliwe dane, coraz częściej kluczową kwestia okazuje się kwestia ich odpowiedniego zabezpieczenia, w tym ich konkretnej lokalizacji.

 

Pojęcie suwerenności danych coraz mocniej wchodzi do świadomości firm. Z naszych analiz i rozmów z partnerami wynika, że na takie stanowisko wpływa przede wszystkim charakter procesowanych danych. Zarówno biznes jak i polskie instytucje są coraz bardziej świadome tego, że dane wrażliwe nie powinny być przechowywane poza obszarem obowiązywania unijnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych. Co więcej, niektóre dane, np. dokumentacja medyczna czy część danych finansowych, mogą być przechowywane i procesowane wyłącznie na terenie Polski – podkreśla Wiesław Wilk, Przewodniczący Związku Polska Chmura.

 

Podobnie jak AI, cloud computing zyskuje na popularności i staje się niezbędnym narzędziem, umożliwiającym realizowanie zaawansowanych strategii biznesowych oraz platformą do utrzymywania newralgicznych systemów i aplikacji. Zmienia się jednak kierunek innowacji, co wpływa na strategie biznesowe i wyniki organizacji.

Według prognoz Gartnera na 2024 rok, wszystkie segmenty rynku chmury będą rosły. Największy wzrost wydatków użytkowników końcowych zauważalny będzie w segmencie IaaS (Infrastructure as a Service), wynoszący 26,6 proc., a następnie w segmencie PaaS (Platform as a Service) na poziomie 21,5 proc.

 

Napęd dla inwestycji  biznesu do roku 2028 to więc chmura obliczeniowa, która staje się nie tylko narzędziem, ale również kluczowym elementem strategii i konkurencyjności dla organizacji na całym świecie. Ponadto jak podaje Gartner, do roku 2028 większość organizacji przejdzie już całkowitą transformację cyfrową. Rola Chief Information Officer (CIO) oraz liderów IT będzie więc sukcesywnie rosła, ponieważ technologia jeszcze bardziej stanie się nieodzownym elementem strategii i działalności biznesowej – dodaje Dyrektor Działu Utrzymania infrastruktury w Polcom.

 

IT RESELLER nr 356/2024 “Bycie dystrybutorem pierwszego wyboru to nasza odpowiedzialność i zobowiązanie” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Zbigniew Mądry, COO & Wiceprezes Grupy AB

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE