Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Chiny zwiększają tempo wymiany zachodnich technologii na opcje krajowe w związku z kolejnymi sankcjami USA

Jak wynika z informacji z przetargów rządowych, dokumentów badawczych i czterech osób zaznajomionych z tą sprawą, Chiny miały zwiększyć wydatki na zastąpienie technologii zachodnich krajowymi alternatywami, w miarę jak Waszyngton zaostrza ograniczenia w eksporcie zaawansowanych technologii do swojego rywala. 

Jak podaje Reuters, szczegóły przetargów składanych przez rząd, wojsko i podmioty powiązane z państwem wskazują na przyspieszenie krajowej substytucji od ubiegłego roku. Chiny wydały duże środki na wymianę sprzętu komputerowego, a kolejnym celem są prawdopodobnie sektory telekomunikacyjny i finansowy, stwierdziły dwie osoby zaznajomione z tą branżą.

Jak wynika z przeglądu prac, wspierani przez państwo badacze również zidentyfikowali płatności cyfrowe jako szczególnie podatne na możliwe zachodnie ataki hakerskie, co sprawia, że istnieje prawdopodobieństwo, że taka technologia w całości będzie rodzima.

Jednak pomimo znacznych wydatków na substytucję krajową, dominującymi dostawcami usług zarządzania bazami danych w bankowości i telekomunikacji są nadal firmy zagraniczne. Według firmy konsultingowej EqualOcean, firmy technologiczne spoza Chin, na koniec 2022 roku posiadały 90% udziału w rynku bankowych systemów baz danych. Instytucje finansowe na ogół niechętnie zmieniają systemy baz danych pomimo nacisków ze strony rządu, stwierdziło jedno ze źródeł branżowych, dodając, że mają wyższe wymagania dotyczące stabilności niż wiele innych sektorów, a lokalni gracze nie są jeszcze w stanie sprostać ich potrzebom.

Nawet w przypadku komputerów osobistych banki, które przejdą z międzynarodowej marki na dominującego chińskiego dostawcę Lenovo, nadal będą zależne od kluczowych komponentów chipowych dostarczanych przez zachodnie firmy, podało jedno ze źródeł branżowych.

Według bazy danych ministerstwa finansów udostępnionej przez Reutersa liczba przetargów złożonych przez przedsiębiorstwa państwowe (SOE), organy rządowe i wojskowe dotyczące nacjonalizacji sprzętu podwoiła się do 235 ze 119 w ciągu 12 miesięcy po wrześniu 2022 r.

W tym samym okresie wartość nagrodzonych projektów znajdujących się w bazie wyniosła 156,9 mln juanów, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim. Chociaż baza danych reprezentuje jedynie ułamek ofert przetargowych z całego kraju, stanowi największy zbiór przetargów państwowych publicznie dostępnych i odzwierciedla dane stron trzecich.

W zeszłym roku przedsiębiorstwa państwowe otrzymały polecenie zastąpienia systemów oprogramowania biurowego produktami krajowymi do 2027 r., co stanowi pierwszy przypadek nałożenia tak szczegółowych terminów, według pięciu firm brokerskich, które powołały się na zamówienie chińskiego państwowego organu nadzoru aktywów z września 2022 r.

Z przetargów wynika, że w tym roku krajowe projekty odtworzeniowe były ukierunkowane na wyraźnie wrażliwą infrastrukturę. W jednym częściowo zredagowanym przetargu na „pewny departament rządowy w prowincji Gansu” przeznaczono 4,4 mln juanów na wymianę sprzętu systemu gromadzenia danych wywiadowczych, nie podając szczegółów. W grudniu ubiegłego roku jednostki Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w północno-wschodnich miastach Harbin i Xiamen na południu ogłosiły przetargi na wymianę komputerów wyprodukowanych za granicą – między innymi dlatego, że sprzęt coraz częściej pada ofiarą ataków hakerskich zagranicznych mocarstw.

Według trzech osób zaznajomionych z chińską branżą technologii dla przedsiębiorstw, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność problemu, chiński konglomerat technologiczny Huawei wyłonił się na wiodącą firmę w tym cyklu wymiany.

W 2022 r. działalność korporacyjna Huawei, obejmująca oprogramowanie i przetwarzanie w chmurze, odnotowała sprzedaż o wartości 133 miliardów juanów, co oznacza wzrost o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jedna z osób stwierdziła, że prywatny Huawei jest postrzegany jako bardziej zwinny niż grupy państwowe we wdrażaniu produktów i realizacji projektów. Pozostałe dwa źródła jako zaletę podkreśliły szeroki asortyment produktów Huawei – obejmujący chipy i oprogramowanie.

Według grupy branżowej IDC łączny udział w rynku chińskim pięciu głównych zagranicznych producentów systemów zarządzania bazami danych – z których większość to producenci amerykańscy – spadł z 57,3% w 2018 r. do 27,3% na koniec 2022 r.

Ponieważ Chiny nie podpisały klauzul Światowej Organizacji Handlu regulujących zamówienia publiczne, zdaniem Departamentu Skarbu USA wysiłki na rzecz zastąpienia nie wydają się naruszać porozumień międzynarodowych. Stany Zjednoczone wdrożyły podobne zasady uniemożliwiające chińskim firmom przystępowanie do ofert sektora publicznego.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE