Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Chiny zamawiają układy obliczeniowe u Nvidii o wartości 5 mld USD, w tym 100 000 układów graficznych A800 na 2023 r.

Największe chińskie firmy technologiczne zamówiły układy GPU Nvidii o wartości około 5 miliardów dolarów. Baidu, ByteDance, Tencent i Alibaba planują wydać 1 mld USD na chipy, które zostaną dostarczone w tym roku i 4 mld USD na chipy do 2024 roku, donosi Financial Times.

W przypadku półprzewodników, które mają pojawić się w tym roku, obejmuje to około 100 000 procesorów A800. A800 to uboższa wersja procesora graficznego A100 firmy Nvidia, z szybkością połączeń między układami zmniejszoną o połowę do 300 GB/s.

Słabsza wersja GPU została wydana w listopadzie ubiegłego roku ze względu na amerykańską kontrolę eksportu, która ogranicza wydajność wysokiej klasy chipów sprzedawanych do Chin. Teraz chińskie firmy technologiczne chcą gromadzić zapasy A800 w obawie, że administracja Bidena rozważa nowe ograniczenia eksportowe, które mogą również zakazać tych chipów.

“Bez tych chipów Nvidii nie możemy kontynuować szkolenia dla żadnego dużego modelu językowego” – powiedział Financial Times pracownik Baidu.

Podobnie jak zachodni hiperskalerzy, chińskie firmy starają się budować własne duże modele językowe i generatywne narzędzia sztucznej inteligencji po wydaniu ChatGPT OpenAI.

TikTok – podmiot macierzysty ByteDance – posiada już 10 000 procesorów graficznych Nvidii i zamówił prawie 70 000 chipów A800, które mają zostać dostarczone w przyszłym roku, o wartości około 700 milionów dolarów, donosi Financial Times.

Wiadomość ta pojawia się w momencie, gdy prezydent Biden wydał rozporządzenie wykonawcze mające na celu dalsze ograniczenia eksportu sztucznej inteligencji, obliczeń kwantowych i technologii chipowych do Chin. James Early z platformy inwestycyjnej BBAE powiedział BBC Radio, że zakres rozporządzenia wykonawczego jest nadal ustalany: “Obowiązuje 45-dniowy okres zgłaszania uwag, który rozpocznie się w przyszłym roku. To tak naprawdę więcej szczekania niż gryzienia”.

Akcje Nvidii spadły wczoraj wieczorem o cztery procent w obawie przed dalszymi restrykcjami ze strony USA – i potencjalnymi możliwymi ograniczeniami ze strony chińskiego rządu dotyczącymi eksportu z USA do Chin. Tineke Frikkee z Wavertree Investment powiedział BBC: “Jest trochę zamieszania wśród chińskich firm, które próbują kupić jak najwięcej chipów Nvidii”.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE