Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Axence przedstawia raport „Władcy Sieci – Wyzwania zarządzania bezpieczeństwa IT w polskich organizacjach” – Awarie, wycieki danych i nadużycia licencji są zjawiskiem powszechnym.

Fot. PAP

 

Ponad 70 proc. respondentów wskazuje, że organizacje podejmują działania w celu zabezpieczania ich danych, mimo to awarie, wycieki danych i nadużycia licencji są zjawiskiem powszechnym, szczególnie w sektorze publicznym – wynika z badań przeprowadzonych przez Axence. Na Stadionie Narodowym w Warszawie firma przedstawiła raport z Ogólnopolskiego Badania Administratorów IT „Władcy Sieci – Wyzwania zarządzania bezpieczeństwa IT w polskich organizacjach”. Jego celem było sprawdzenie, na czym polega praca administratora IT, z jakimi wyzwaniami zmaga się on w swoim zawodzie na co dzień oraz jakie działania podejmuje, aby uniknąć problemów.

 

– Staramy się dostarczać wiedzę, dlatego pytamy administratorów IT, jakie są ich potrzeby – powiedział Robert Posłajko, PR Maganer Axence. – To dało nam impuls do tego, aby sprawdzić czego potrzebują użytkownicy systemów informatycznych. Raport ilustruje zmiany, jakie zaszły w środowisku IT. Zarówno w sektorze publicznym, jak i firmach komercyjnych występuje potrzeba edukacji, która dotyczy pracowników, a także każdego użytkownika sieci – dodał Grzegorz Oleksy, prezes Axence. – Niezależnie, czy atak będzie dotyczył komputera firmowego, firmowego konta bankowego czy prywatnego, straty mogą być ogromne.

 

Z badania przeprowadzonego na próbie prawie 500 administratorów IT pracujących w organizacjach publicznych i prywatnych wynika, że aż 85 proc. ankietowanych doświadczyło istotnej awarii sprzętowej, 39 proc. było świadkami wykorzystywania oprogramowania bez ważnych licencji, a w 24 proc. przypadków miał miejsce wyciek danych z organizacji. Ponadto 30 proc. badanych odczuwa brak zrozumienia potrzeb technologii informatycznych. Raport pokazał, że takie zjawiska jak wycieki danych, awarie, incydenty są zjawiskiem powszechnym wynikającym z braku wiedzy i kompetencji. W momencie, gdy pojawia się problem na poziomie IT – wyciek danych lub wirus – rośnie świadomość potrzeby edukowania pracowników IT.

 

W czasie dyskusji Michał Jaworski, dyrektor technologiczny Microsoft zaznaczył, że zdarza się, iż informatyką zajmują się osoby niemające wykształcenia kierunkowego. Jego zdaniem trzeba im wpoić podstawowe elementy bezpieczeństwa i higieny pracy najprostszym językiem. Codziennie każdy korzysta z systemów informatycznych, ale nie każdy jest świadomy zagrożeń wynikających z ich użytkowania. Jeżeli informatyka zostanie sprowadzona do roli techniki, to nic dobrego się nie wydarzy. Dlatego musi być partnerem biznesowym. Najważniejszy jest człowiek, któremu trzeba dać narzędzia ułatwiające pracę i pozwalające zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

 

Bartosz Leoszewski, prezes FancyFon zaznaczył, że największym zagrożeniem dla firmy i jej danych mogą być sami użytkownicy, dlatego trzeba skupić się na edukacji i zwiększaniu świadomości zagrożeń zarówno administratorów, jak i pozostałych pracowników. Natomiast Michał Mizgalski, specjalista ds. Bezpieczeństwa Informacji w ITSBL dodał, że bezpieczeństwo informacji to proces, który musi trwać. Na przykład przy organizacji dużych wydarzeń szczególnie ważna jest analiza ryzyka, plan działania związany z ryzykiem, a także ustalanie celów i kontekstów.

 

Doktor Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji podkreślił, że informatyk powinien być partnerem biznesowym w tworzeniu określonych projektów. Jednym z filarów RODO jest obowiązek uwzględniania ochrony prywatności już na etapie projektowania. Informatyk powinien być zapraszany jako partner do rozmów w biznesie na temat kształtu rozwiązania jakie projektuje się w firmie.

 

Trzeba mieć świadomość, jakie zagrożenia czyhają na użytkowników technologii. Bez tego nie można mówić o bezpieczeństwie. Dlatego należy pamiętać o administratorach, którzy dbają o to bezpieczeństwo, podkreśliła Magdalena Baraniewska, Country Sales Manager firmy F-Secure. Często osoby zarządzające organizacjami nie są świadome, iż takie systemy są potrzebne administratorom IT, a więc należy edukować pracowników organizacji w obszarze bezpieczeństwa.

 

Grzegorz Oleksy podkreślił, że jedna firma nie jest w stanie zapewnić kompleksowego systemu zabezpieczającego, dlatego ważna jest współpraca pomiędzy organizacjami oferującymi systemy zabezpieczeń. Obowiązkiem firm projektujących systemy zabezpieczające jest stworzenie takich rozwiązań, które są przejrzyste dla użytkowników.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE