Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

AMD potwierdza, że procesory w architekturze Zen 4, wykonane w procesie 5 nm zostaną wprowadzone na rynek już w 2021 roku.

Wraz z raportem o wynikach za drugi kwartał, AMD zaprezentowało również zaktualizowany zestaw slajdów z mapami drogowymi na następne kilka lat. Niewiele się zmieniło względem slajdów, które zostały pokazane w marcu, ale jest jednak kilka różnic. Widać wyraźnie, że AMD naciska na TSMC, celem szybkiego przejścia na proces produkcyjny 5 nm.

 

AMD jest jednym z największych beneficjentów ogromnego postępu TSMC w technologii wytwarzania układów scalonych. Już teraz, polegając na możliwościach tajwańskiej firmy, AMD projektuje i produkuje procesory po prostu nowocześniejsze niż konkurent, polegający dotychczas na własnych mocach produkcyjnych. Nowe slajdy z mapami drogowymi dla poszczególnych linii produktowych wskazują, że ten dystans może się pogłębić.

 

Mapa drogowa procesorów AMD Ryzen
Mapa drogowa procesorów AMD Ryzen

 

Mapa drogowa procesorów Ryzena dla komputerów stacjonarnych i laptopów jest nadal ograniczona do architektury Zen 3, a AMD już potwierdziło, że jego procesory do komputerów stacjonarnych Zen 3 Ryzen 4000 zostaną wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku. Wiemy również, że AMD zarezerwowało znaczne moce produkcyjne 5 nm w TSMC do końca 2020 r. i w większości 2021 r., więc nadal jest szansa, że ​​pod koniec 2021 r. zobaczymy procesory 5 nm do komputerów stacjonarnych i/lub laptopów. Mało bowiem prawdopodobne, aby nowa litografia debiutowała w układach serwerowych.

 

Mapa drogowa rozwoju procesorów AMD EPYC
Mapa drogowa rozwoju procesorów AMD EPYC

 

Slajd z mapą drogową procesorów dla centrów danych przedstawia linię 5 nm układów EPYC „Genoa” w architekturze Zen 4. Według slajdu miałaby być wprowadzona na rynek w 2021 roku. Zwykle AMD najpierw prezentowało architekturę na przykładzie układów desktopowych, HEDT, dopiero potem przychodziła kolej na CPU dla serwerów i, jako ostatnich, dla laptopów. Czy tym razem będzie inaczej? Niewykluczone, że AMD będzie zwiększało nacisk na rynek data center, który rośnie intensywnie w czasie coraz szerszego stosowania rozwiązań w chmurze oraz pracy zdalnej.

 

 

Z nowych slajdów dowiadujemy się też nieco o planach AMD w segmencie układów graficznych. Zarówno CDNA 2, jak i RDNA 3 mają zostać wydane w przyszłym roku w „zaawansowanym węźle”. Trudno powiedzieć dlaczego AMD nie wspomina tutaj o 5 nm. Jednym z powodów tego niejasnego opisu może być możliwość użycia zarówno linii produkcyjnych 5 nm TSMC, jak też Samsunga. Możliwe też, że część nowych GPU pozostanie w 7 nm.

 

https://itreseller.com.pl/itrnewintel-tigerlake-sisoft-sandra/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE