Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

AMD i Intel w pogoni za wydajnością centrów obliczeniowych, stawiają coraz większe wymagania odnośnie ich chłodzenia

W pogoni za coraz większą gęstością obliczeniową producenci układów scalonych dodają im coraz więcej mocy, a według Uptime Institute może to oznaczać kłopoty dla wielu starszych centrów danych, które nie są przygotowane do obsługi nowych systemów o większej mocy.

Procesory serwerowe Epyc 4 Genoa firmy AMD, ogłoszone pod koniec ubiegłego roku, oraz długo oczekiwane krzemy czwartej generacji Xeon Scalable firmy Intel, wydane na początku tego miesiąca, są jak dotąd najpotężniejszymi i najbardziej prądożernymi układami tego duetu, pobierającymi odpowiednio 400 W i 350 W, przynajmniej te z górnej części stawki produktowej. Wyższe TDP idzie w parze z wyższą liczbą rdzeni i szybkością zegara niż w przypadku poprzednich procesorów obu producentów. Możliwe jest teraz upakowanie ponad 192 rdzeni x64 w typowym dwuslotowym urządzeniu 2U, co jeszcze pięć lat temu wymagałoby co najmniej trzech urządzeń.

Jednak, jak zauważa Uptime, wiele starszych centrów danych nie zostało zaprojektowanych, aby pomieścić systemy o takiej gęstości mocy. Pojedynczy system z podwójnym gniazdem od dowolnego producenta może z łatwością przekroczyć kilowat, a w zależności od rodzaju akceleratorów wdrażanych w tych systemach, pełne boxy mogą zużywać znacznie energii.

Gwałtowny trend w kierunku gorętszych, bardziej gęstych energetycznie systemów podważa kilkudziesięcioletnie założenia dotyczące planowania pojemności centrów danych, według Uptime, które dodaje: “Ten trend wkrótce osiągnie punkt, w którym zacznie destabilizować istniejące założenia dotyczące projektowania obiektów.”

Analitycy zauważają, że typowa szafa rack nie przekracza 10 kW mocy. Jednak przy nowoczesnych systemach, które zmierzają w kierunku większej gęstości obliczeniowej, a co za tym idzie gęstości mocy, taka wartość nie jest już wystarczająca.

Uptime zauważa, że w przypadku nowych budynków operatorzy centrów danych mogą zoptymalizować gęstość mocy w szafach, ale nadal muszą brać pod uwagę 10-15 lat zapasu. W rezultacie operatorzy centrów danych muszą spekulować na temat długoterminowego zapotrzebowania na moc i chłodzenie, co wiąże się z ryzykiem niedostatecznej lub nadmiernej rozbudowy. Uptime szacuje, że w ciągu kilku najbliższych lat, około jedna czwarta istniejących szaf rack przekroczy zużycie 10 kW.

 

Kongres Partnerów HPE 2023 – Zwycięstwo głosami partnerów w kategorii “Dystrybutor roku HPE” – komentuje Pawel Świsulski z AB S.A.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE