Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Akademia Cyfrowej Polski o zagrożeniach niedalekiej przyszłości – Czy komputery kwantowe bez trudu złamią nasze hasła dostępu? 

Kryptografia to jedno z podstawowych zagadnień związanych z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem. I choć na co dzień nie słyszymy wiele o zasadach szyfrowania danych, bo jako użytkownicy nie mamy w te procesy wglądu, to warto przynajmniej w ogólnym stopniu wiedzieć, na czym one polegają. Tym bardziej, że być może nadchodzi znacząca technologiczna zmiana, a nasze hasła dostępu będą mogły zostać złamane w zaledwie parę sekund.

Tematu kryptografii nie mogło zabraknąć w Akademii Cyfrowej Polski – cyklu rozmów o zagadnieniach bezpiecznego Internetu, przygotowanego przez Związek Cyfrowa Polska z okazji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Kwestię tę wyjaśniał w rozmowie Robert Poznański, analityk Asseco Data Systems.

 

Komputery kwantowe – szansa czy zagrożenie?

– Korzystamy dziś z różnych algorytmów kryptograficznych do zabezpieczania naszych informacji, danych, do szyfrowania komunikacji między urządzeniami – zaznaczył Robert Poznański tłumacząc znaczenie kryptografii. Innymi słowy: to dzięki nim możemy bezpiecznie korzystać z e-maila czy portali społecznościowych. Ekspert przyznawał, że w przyszłości ogromną rolę mogą pełnić komputery kwantowe.

 

– O urządzeniach tego typu zaczęło mówić się kilka lat temu. W odpowiedni sposób programując taki sprzęt, możemy bardzo mocno skrócić obliczenia matematyczne – podkreślił Robert Poznański, ekspert Asseco Data Systems. – Jednocześnie ogromna moc obliczeniowa komputerów kwantowych może z kolei spowodować, że dostęp do łamania zabezpieczeń będzie bardzo łatwy – przestrzegał.

 

Na szczęście, póki co możemy spać bezpiecznie. Komputery kwantowe są dziś rzadkie, wielkie (o rozmiarach średniej wielkości pokoju) i drogie. Do tego ich wydajność – jak podkreślał Robert Poznański – „nie jest jeszcze porażająca”. Tym niemniej – warto trzymać rękę na pulsie i rozwijać właśnie technologie kryptografii postkwantowej.

 

Cyberbezpieczeństwo z pięciu perspektyw

O szczegółach tych potencjalnie trudnych zagadnień, a także o projekcie, jaki powołała firma Asseco, aby wyjść naprzeciw wyzwaniom przyszłości, można posłuchać w pełnej audycji, dostępnej na profilu Cyfrowej Polski na YouTube. W cyklu, którego partnerami są  Asseco, Cisco, ComCERT S.A. oraz Samsung, eksperci rozmawiają o ochronie cyfrowej polskich firm, o cyberzagrożeniach związanych z wojną na Ukrainie czy cyberbezpieczeństwie służby zdrowia, a także o ochronie cyfrowej smartfonów.

 

IT RESELLER nr. 347/2021 „Jeszcze wiele możemy zrobić dla rozwoju cyfryzacji, szczególnie w regionie CEE” – podkreśla Chris Papaphotis z firmy Microsoft.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE