Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Źródła podają, że oferta IPO SoftBank Arm miała być sześciokrotnie nadsubskrybowana

Arm Holdings Plc, projektant chipów należący do SoftBank Group Corp, który w swoim debiucie na giełdzie domaga się około 5 miliardów dolarów, zaobserwował, że popyt ze strony inwestorów jest sześciokrotnie wyższy niż żądana kwota, mówią osoby zaznajomione ze sprawą. 

Jak podaje Reuters, chociaż nadsubskrypcja nie gwarantuje dobrych wyników w przypadku przebojowej pierwszej oferty publicznej Arm w USA, to zwiększa prawdopodobieństwo, że spółka osiągnie przynajmniej docelowy przedział cenowy wynoszący 47-51 dolarów za akcję, podają źródła.

W tym przedziale cenowym wartość Arm wynosi od 50 do 54,5 miliardów dolarów w oparciu o przeprowadzone rozwodnienie akcji. Oznaczałoby to spadek w porównaniu z wyceną na 64 miliardy dolarów, po której SoftBank w zeszłym miesiącu nabył 25% udziałów w spółce, których jeszcze nie posiadał, od zarządzanego przez siebie funduszu Vision Fund o wartości 100 miliardów dolarów.

W piątek „The Financial Times” podał, że oferta publiczna spółki charakteryzowała się nadsubskrypcją. Arm rozpoczął w tym tygodniu działania marketingowe w związku z największą ofertą publiczną w USA od dwóch lat, starając się przekonać inwestorów, że ma przed sobą rozwój wykraczający poza rynek telefonów komórkowych, na którym dominuje z 99% udziałem.

Nie wiadomo, czy Arm przyciągnie wystarczający popyt ze strony inwestorów, aby ubiegać się o wyższą wycenę przed wyceną IPO, która odbędzie się 13 września. Źródła podają, że na początku przyszłego tygodnia Arm podejmie decyzję, czy podnieść przedział cenowy w IPO. Źródła poprosiły o anonimowość.

Słaby popyt na urządzenia mobilne w czasie światowego spowolnienia gospodarczego spowodował stagnację przychodów ARM. Całkowita sprzedaż wyniosła 2,68 miliarda dolarów w ciągu 12 miesięcy do końca marca, w porównaniu do 2,7 miliarda dolarów w poprzednim okresie. Arm powiedział w czwartek potencjalnym inwestorom w Nowym Jorku, że oczekuje się, że rynek przetwarzania w chmurze, w którym ma zaledwie 10% udziału, a zatem więcej możliwości rozwoju, będzie rósł w tempie 17% rocznie do 2025 r., częściowo dzięki postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Przewiduje się, że rynek motoryzacyjny, w którym udział stanowi 41%, wzrośnie o 16% w porównaniu z oczekiwanym wzrostem na rynku mobilnym wynoszącym zaledwie 6%. Arm powiedział także inwestorom, że opłaty licencyjne, które stanowią większość jego przychodów, rosną od chwili, gdy zaczęto je pobierać na początku lat 90.

W ostatnim roku finansowym przychody z opłat licencyjnych wyniosły 1,68 miliarda dolarów w porównaniu z 1,56 miliarda dolarów rok wcześniej.

Inwestorzy zwracają uwagę przede wszystkim na współpracę Arm z Chinami ze względu na napięcia geopolityczne ze Stanami Zjednoczonymi, które doprowadziły do wyścigu o zabezpieczenie dostaw chipów. Sprzedaż w Chinach zapewniła 24,5% przychodów Arm wynoszących 2,68 miliarda dolarów w roku finansowym 2023.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE