Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Polski sektor elektroniki pomimo wielu niewiadomych zachowuje optymizm, to główny wniosek z panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Sektor elektroniki stoi w obliczu wielu niewiadomych dotyczących zachowań konsumenckich w obliczu wojny i rosnących cen oraz regulacji krajowych i unijnych, które utrudniają długofalowe prognozy i planowanie. Mimo to przedstawiciele branży z optymizmem patrzą w przyszłość. To wnioski z panelu dyskusyjnego na temat sytuacji na rynku elektroniki użytkowej, który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zdaniem Mikołaja Bobińskiego z firmy Lenovo, kondycja polskiego sektora elektroniki jest wyjątkowa w zestawieniu z ogólną sytuacją na świecie.

 

– W ujęciu globalnym widzimy spadek produkcji urządzeń elektronicznych. Tymczasem w Polsce mamy do czynienia z dwudziestoprocentowym jej wzrostem. Popyt napędzany jest dziś jednak przede wszystkim przez rynek instytucjonalny i zakupy biznesu, a nie przez rynek konsumencki. Wynika to m.in. ze skali środków, jakie rząd przeznacza na cyfryzację. Branża widzi efekty tych działań w w przetargach publicznych –  zauważył Mikołaj Bobiński z Lenovo  Polska.

 

Jednak wiele istotnych czynników stoi znakiem zapytania, a prognozy nie zawsze okazują się trafne, gdy sytuacja w kraju jest napięta.

 

– Rynek boryka się dziś z wieloma niewiadomymi. Pod znakiem zapytania stoi to, na ile wojna wpłynie na decyzje zakupowe konsumentów. Być może na segment sprzętu RTV i AGD wpłynie ogłoszenie akcji tanich kredytów hipotecznych dla młodych Polaków. Niejasne jest też kiedy i w jakim stopniu uruchomione zostaną unijne środki z KPO na wymianę sprzętu ICT np. w szkołach ­– wymieniał Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. Jego zdaniem kolosalny wpływ na rynek może mieć rozeszerzenie opłaty reprograficznej na kolejne urządzenia elektroniczne. Podwyżka cen z nią związana może skłonić Polaków do zakupów np. na rynkach wschodnich, lub rezygnacji z zakupów – podkreślił Michał Kanownik.

 

Eksperci biorący udział w debacie wskazali, że trudno jest dziś o trafne prognozy przez dynamiczną sytuację w kraju i na świecie.

 

x– Badania sugerowały, że konsumenci planują ograniczyć swoje zakupy w sektorze elektroniki nawet o 30%, co stanowiłoby prawdziwy wstrząs. Dane rynkowe pokazują jednak, że tąpnięcie to nie miało miejsca i mamy do czynienia jedynie z zawahaniem wyników sprzedażowych. Z jednej strony konsumenci nie chcą dziś gromadzić gotówki w związku z wysoką inflacją, lecz z drugiej strony dysponują mniejszą pulą wolnych środków, które mogliby przeznaczyć na sprzęt – mówił Jacek Łęgiewicz z Samsung Electronics Polska, Członek Zarządu Cyfrowej Polski.

 

 

Regulacje, odpowiedzialność biznesu, świadomość konsumentów

Poza wpływem wojny na sektor w związku ze szkodami dla łańcuchów dostaw, zwracano także uwagę na znaczenie regulacji dla sytuacji w sektorze. Poza krajową dyskusją o opłacie reprograficznej wskazano na unijne regulacje dot. wpływu produkcji na środowisko.

 

– Otrzymujemy sprzeczne sygnały od Komisji Europejskiej. Silnie inwestuje ona regulacyjnie w ograniczenie wpływu na środowisko, promując dłuższe użycie i ponowne użycie sprzętu, mniejsze zużycie surowców i ograniczenie powstawania odpadów. Kłóci się to jednak nieco z pragnieniem Komisji, by zmniejszać zużycie energii, czy wody. Ich pobór jest znacznie mniejszy właśnie w przypadku nowszych, a nie starszych urządzeniach – wskazał Michał Kanownik.

 

Przykład przytoczył przedstawiciel Samsung Electronic w Polsce.

 

– Czynnikiem wpływającym na sektor elektroniki, szczególnie poprzez zamrożenie europejskiego rynku telewizorów w segmencie 8K, są unijne przepisy dotyczące poboru energii, które nie były rewidowane od 2019 r. – mówił Jacek Łęgiewicz.

 

Zdaniem ekspertów konsumenci coraz częściej przywiązują wagę do zagadnień środowiskowych, czy cyberbezpieczeństwa.

 

– Widzimy zmiany w tym, co dla konsumentów jest ważne przy wyborze sprzętu. W sektorze smartfonów w ciągu dwóch lat ogromnie na znaczeniu zyskał np. czynnik bezpieczeństwa danych. Staramy się budować wiedzę konsumentów z zakresu cyberhigieny i dobrych praktyk bezpieczeństwa cyfrowego – wskazywał Jacek Łęgiewicz.

 

Optymizm mimo wyzwań

Choć w toku rozmowy wskazywano na wiele niewiadomych oraz wyzwań stojących przed polskim sektorem elektroniki użytkowej, eksperci deklarowali, że patrzą w przyszłość branży z optymizmem.

 

– Branża na bieżąco odpowiada na nowe wyzwania i zmiany w podejściu konsumentów. Po dwóch bardzo dynamicznych latach związanych z okresem wybuchu i rozwoju pandemii branża nauczyła się szybko reagować na zmiany. Jestem optymistą i zakładam, że rynek nie zostanie nadmiernie obciążony regulacyjnie, bo jego rozwój przyniesie korzyści dla wszystkich – stwierdził Michał Kanownik.

 

Jak podkreślali eksperci, owoce pracy sektora na dobre już stały się nieodłącznym elementem życia społecznego i gospodarczego w kraju i na świecie.

 

–  Dokonała się prawdziwa rewolucja. W dobie powszechnej cyfryzacji sprzęt elektroniczny stał się nieodłącznym elementem świata wokół nas. Dotyczy to pracy, nauki, rozrywki i niemal każdej innej sfery życia. Nie ma dziś możliwości, żeby cofnąć te przemiany – podsumował Michał Kanownik.

 

Samsung Channel Meeting 2022 za nami! Firma Samsung Electronics Polska nagrodziła swoich najlepszych partnerów biznesowych.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE