Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Samsung prawdopodobnie ponownie ustąpi miejsca TSMC w rankingu

Samsung Electronics, największy na świecie producent układów pamięci, wydaje się pozostawać w tyle za swoim rywalem Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. pod względem przychodów z globalnej działalności w zakresie półprzewodników przez cztery kwartały z rzędu w obliczu przedłużającego się załamania światowej gospodarki.

Jak podaje Korea Herald według źródeł branżowych, przychody TSMC w drugim kwartale spadły o 10 procent w skali roku do 15,53 miliarda dolarów. To wynik nieznacznie przewyższający oczekiwania rynku, ale firma nie uniknęła wpływu recesji chipów spowodowanej słabym popytem na smartfony i inne urządzenia.

Samsung wyprzedził Intela i stał się światowym producentem chipów nr 1 pod względem przychodów w 2021 roku, odzyskując pierwsze miejsce po raz pierwszy od trzech lat dzięki boomowi sprzedaży układów pamięci. Jednak gwałtowne pogorszenie warunków biznesowych w zakresie pamięci spowodowało, że dywizja została odłożona na dalszy plan z ostatniego trzeciego kwartału.

TSMC zarobił 19,5 miliarda dolarów sprzedaży, wyprzedzając sprzedaż działu DS firmy Samsung, która wyniosła 17,8 miliarda dolarów w trzecim kwartale ubiegłego roku. W czwartym kwartale tajwańska firma i koreański gigant technologiczny odnotowali odpowiednio 19,9 miliarda dolarów i 15,6 miliarda dolarów, a różnica w sprzedaży jeszcze bardziej się zwiększyła w pierwszym kwartale, gdy TSMC odnotował 16,2 miliarda dolarów, a Samsung 10,6 miliarda dolarów.

Chociaż Samsung Electronics ogłosił swoje prognozy zysków za drugi kwartał na początku tego miesiąca, nie podał wyników dla każdego działu biznesowego. Ale obserwatorzy rynku spodziewali się, że dział biznesowy firmy, Device Solutions, odnotuje około 10,1 miliarda dolarów – 10,8 miliarda dolarów sprzedaży, prawie połowę z zeszłorocznych 22,1 miliardów dolarów.

Jeśli wyniki działu DS Samsunga w drugim kwartale spełnią prognozy rynku, największy na świecie producent układów pamięci straci pierwsze miejsce na rzecz tajwańskiego lidera odlewni przez cztery kolejne kwartały od trzeciego kwartału ubiegłego roku.

Koreański gigant technologiczny przewidział zysk operacyjny w wysokości 466 milionów dolarów w okresie od kwietnia do czerwca, co oznacza spadek o 22,3 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

TSMC prognozuje, że jego przychody w trzecim kwartale wyniosą od 16,7 do 17,5 mld USD. Podczas gdy eksperci przewidują, że Samsung prawdopodobnie przyspieszy odzyskanie zysków z trzeciego kwartału dzięki cięciom w produkcji chipów, szacowana sprzedaż firmy na poziomie 15-16 bilionów wonów jest nadal znacznie niższa niż w przypadku TSMC.

Chociaż tajwański producent chipów prawdopodobnie utrzyma swoją pozycję nr 1 na światowym rynku chipów przez cały rok, oczekuje się, że będzie miał ponure perspektywy ze względu na słaby globalny popyt i niedobór wykwalifikowanych pracowników, powiedział Korea Herald anonimowe źródło branżowe.