Juniper Research: przychody komercyjne z komputerów kwantowych do 2030 r. sięgną prawie 10 mld USD w skali globalnej
Joanna Żabnicka
Nowe badanie przeprowadzone przez Juniper Research, ekspertów w dziedzinie rynków technologicznych, wykazało, że przychody komercyjne z technologii kwantowej wzrosną z 2,7 mld USD w 2024 r. do 9,4 mld USD w 2030 r. Oferowanie szyfrowania danych bezpiecznego dla technologii kwantowych będzie niezbędne do wykorzystania wzrostu rynku i osiągnięcia szybkiego zwrotu z inwestycji.
Warto zaznaczyć jednak, że badanie przewiduje również, że liczba wdrożonych komputerów kwantowych do 2030 r. osiągnie jedynie około 300, co odzwierciedla bardzo wczesny etap rynku i wysokie koszty konfiguracji.
Pomimo dużych kwot wskazanych w prognozach przychodów badanie prognozuje, że zwrot z inwestycji w technologię kwantową osiągnie zaledwie 6% do 2030 r., a całkowita inwestycja przekroczy 29 miliardów dolarów w samym 2030 r.
Badanie wskazało rozwiązania chmury kwantowej jako największą okazję do natychmiastowego uzyskania przychodów. Komputery kwantowe wykorzystują zasady mechaniki kwantowej do szybszego przetwarzania informacji niż komputery klasyczne. Jednak biorąc pod uwagę niewielką liczbę wdrożonych komputerów kwantowych, łączność zdalna będzie niezbędna dla użytkowników korporacyjnych, którzy chcą uzyskać dostęp do komputerów kwantowych.
Badanie wzywa dostawców usług kwantowych do maksymalizacji przychodów poprzez wykorzystanie rozwiązań kwantowo-hybrydowych. Rozwiązania te wykorzystują moc zarówno komputerów kwantowych, jak i klasycznych, co skutkuje mniejszymi konsekwencjami środowiskowymi i kosztami w porównaniu z czystymi komputerami kwantowymi. W rezultacie komputery te zapewnią przedsiębiorstwom natychmiastowe komercyjne rozwiązanie kwantowe po niższych kosztach, zanim czyste komputery kwantowe zostaną skomercjalizowane.
W badaniu wskazano technologie szyfrowania kwantowego, w tym dystrybucję kluczy kwantowych, jako zapewniające najszybszy zwrot z inwestycji dla przedsiębiorstw. Dzieje się tak, ponieważ rozwój obliczeń kwantowych wymaga bardziej rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa, szczególnie w takich branżach jak bankowość i finanse.