Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Rittal wspiera rozwój branży IT dzięki megawatowemu chłodzeniu dla AI

W maju tego roku firma Rittal zaprezentowała najnowszą propozycję dla branży IT, której rozwój ściśle wiąże się z ekspansją sztucznej inteligencji. Mowa tu o jednofazowym chłodzeniu megawatowym dla systemów AI.

Obecne problemy w branży IT

W czerwcu 2023 roku firma doradztwa finansowego McKinsey przewidywała, że szybki rozwój generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) może zaowocować znacznym wzrostem globalnej gospodarki z 2,6 do 4,4 biliona w ujęciu rocznym. Sytuacja ta wymaga równie błyskawicznej adaptacji firm, aby nadążyć na rozwojem gałęzi rynkowych związanych z AI.

Jedną z wymagających kwestii są centra danych, które obecnie potrzebują ogromnych pokładów mocy obliczeniowej. Dotychczasowe rozwiązania w zakresie skalowania, chłodzenia, dystrybucji energii i efektywności energetycznej mogą już być dla niektórych firm niewystarczające.

Chcąc wspomóc dążenia branży do usprawnienia tych procesów, Rittal podjął się stworzenia systemu chłodzenia o mocy ponad 1 MW, który byłby specjalnie przeznaczony dla systemów AI.

Modułowa platforma do jednofazowego chłodzenia cieczą

W swoim systemie jednofazowego bezpośredniego chłodzenia cieczą, którą w tym przypadku jest woda, Rittal wykorzystuje rozdzielacze chłodziwa, zaprojektowane z myślą o ich łatwym serwisowaniu. Rozwiązanie tego problemu oparto na połączeniu modułowości z zaletami konstrukcyjnymi Open Rack V3, które rozwinięto w projekcie Open Compute Project (OCP).

Wymagana jest wysoka standaryzacja i skalowalność poprzez modułową konstrukcję oraz globalną dostępność, aby umożliwić szybkie rozszerzenie infrastruktury technicznie, ekonomicznie i organizacyjnie – stwierdził Philipp Guth, Rittal International CTO.

Serwer w szafie zostaje podłączony do centralnych wlotów i wylotów obiegu wody poprzez znormalizowane przyłącza. Jednostki funkcjonalne, takie jak centralna jednostka sterująca oraz jednostki transportujące chłodziwo (CCU) są, zależnie od wymagań wydajnościowych, całkowicie modułowe. Taka postać komponentów pozwala na ich łatwy montaż, a także zapewnia wysoką dostępność dzięki redundantnej konstrukcji n+1.

Więcej niż 1 megawat

Korzystając z proponowanego przez markę Rittal rozwiązania, mamy do wyboru dwa warianty. Pierwszy, wykorzystujący roztwór ciecz-ciecz, przeznaczony jest dla łączonych szeregowo szaf o łącznej mocy przekraczającej wartość 1 megawata (do 100 kW w jednej szafie). Opcja ta, ze względu na możliwość odzysku ciepła, pozwala na skuteczną redukcję śladu węglowego.

Druga opcja zakłada użycie mieszaniny ciecz-powietrze. Przeznaczona jest dla tych centrów danych, w których brakuje podłączenia wody, a uwalnianie ciepła do powietrza odbywa się przez tylne drzwi szafy lub za pośrednictwem bocznej chłodnicy w ramach systemu zamkniętego.

Oferowany Klientom Rittal system chłodzenia dla AI stawia na elastyczność. Modułowe systemy chłodzenia jednofazowego nie będą przeznaczone jedynie dla Open Rack V3 w technologii 21 cali. Producent twierdzi, że pojawi się również wariant dla szaf VX IT w technologii 19-calowej.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE