Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Były CEO holenderskiego ASML prognozuje, że tzw. “wojna chipowa” między USA i Chinami potrwa dekady

Peter Wennink, były szef firmy ASML, przewiduje, że obserwowany przez ostatnie kilka lat konflikt gospodarczy, w którym istotną rolę odgrywają półprzewodniki, będzie ciągnąć się wiele lat, potencjalnie całe dziesięciolecia. 

Peter Wennink doskonale zna tematykę produkcji półprzewodników. Przez 10 lat był CEO firmy ASML, największego na świecie dostawcy narzędzi i sprzętu do produkcji chipów. Tym bardziej jego opinia jest interesująca… i niepokojąca. Serwis TrendForce, powołując się na wywiad z Wenninkiem w holenderskiej stacji radiowej BNR, przytoczył opinię biznesmena, według której zakończenie “wojny chipowej” jest jeszcze wiele lat przed nami.

Mało znane osobom niezwiązanym z tematyką półprzewodników ASML, w ostatnich latach stało się trzecią co do wielkości firmą w Europie pod względem kapitalizacji rynkowej. Ta holenderska firma projektuje i produkuje sprzęt do litografii w technologii EUV, który sprzedaje firmom takim jak Intel, TSMC, Global Foundries czy Samsung, używany do produkcji chipów o procesie technologicznym 7 nm i mniejszym. Chociaż narzędzia te są objęte embargiem na sprzedaż do Chin, chiński przemysł półprzewodników pozostaje drugim co do wielkości klientem ASML, a firma działa w Chinach od 30 lat. Tylko niewielka część chińskich klientów ASML jest mocno dotknięta amerykańskimi zakazami eksportu.

Wennink twierdzi, że jako CEO ASML starał się utrzymać neutralną postawę wobec globalnego konfliktu USA vs Chiny, dbając głównie o interesy swoich akcjonariuszy i kadry zarządzającej. Prowadził rozmowy zarówno z Waszyngtonem, jak i Pekinem, aby złagodzić amerykańskie zakazy eksportowe i zwiększyć świadomość Chin na temat naruszeń własności intelektualnej. Obawy Wenninka dotyczące przyszłości “Chip War” wynikają z geopolitycznych napięć i potencjału zysku w przemyśle półprzewodników. ASML odegrało kluczową rolę w globalnych dyskusjach na temat tego konfliktu, a Holandia stała się dla Chin kanałem komunikacji z Zachodem w sprawie narastających sankcji.

Obecnie jednak, sprzęt ASML nie może leganie trafiać do Chin. Jak chińskie firmy, takie jak SMIC czy Huawei, będą kontynuować rozwój swoich technologii chipowych bez dostępu do narzędzi EUV ASML, pozostaje niewiadomą.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE