Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Procesory bazujące na architekturze Arm mogą podwoić udział w rynku notebooków do 2027 roku

Procesory oparte na architekturze Arm mają obecnie 14% udziału w rynku, ale w ciągu kilku lat ich udział może się co najmniej podwoić, jak donosi Counterpoint Research. Analitycy zauważają dwie główne przewagi, jakie posiadają SoC oparte na architekturze Arm nad ich odpowiednikami x86: niższe całkowite zużycie energii oraz możliwość dostosowania do potrzeb klienta, co pozwala na uzyskanie bogatszych funkcji i wyższej wydajności.

Układy SoC oparte na architekturze Arm będą miały w tym roku 15% udział w przychodach z procesorów do notebooków, ale ich udział może wzrosnąć do 25% w 2027 roku. Tymczasem udział Intela zmniejszy się z 68% w tym roku do 60% w 2027 roku, natomiast udział AMD spadnie z 16,7% do 14,4%.

Obecnie zdecydowana większość (90%) notebooków z układami Arm pochodzi od Apple, co ogranicza ich wzrost, gdyż najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie jest Windows Microsoftu. Counterpoint uważa jednak, że gdy Qualcomm opracuje konkurencyjne SoC Arm kompatybilne z Windows, udział Arm w rynku PC wzrośnie.

wykres: Counterpoint Research

SoC oparte na Arm mają kilka zalet w porównaniu z procesorami x86, takimi jak zmniejszone zużycie energii i lepsze zarządzanie termiczne. Zaprojektowane z myślą o efektywności energetycznej, SoC mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb energetycznych, co czyni je idealnymi dla urządzeń mobilnych i laptopów, gdzie żywotność baterii ma kluczowe znaczenie. Ponadto, SoC oparte na architekturze Arm mogą integrować większą liczbę wydajnych rdzeni CPU i ściśle zintegrowaną pamięć, co nie wszystkie procesory x86 mogą zaoferować. Ponadto niestandardowe rdzenie w tych SoC zapewniają zaawansowane funkcje, których nie oferują obecnie dostępne na rynku rdzenie procesorów x86, co prowadzi do lepszej integracji sprzętu i systemu operacyjnego – zauważają analitycy.

Counterpoint wspomina również o wbudowanych możliwościach AI w SoC Apple i uważa, że te możliwości mogą być wykorzystane w takich zadaniach jak kodowanie i kompresja obrazów i wideo, usuwanie szumów, rozpoznawanie obrazów i wzmacnianie głosu. W miarę jak na rynek będą wchodzić kolejni producenci znający układy SoC Arm (np. dostawcy smartfonów), będą oni wnosić swoje know-how w zakresie sprzętu i oprogramowania opartego na architekturze Arm, co jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność komputerów z procesorami Arm. Rosnąca dostępność aplikacji opartych na architekturze Arm poprawi również komfort użytkowników i ich znajomość platformy. Przesunięcie w kierunku Arm-based PCs ma się utrzymać, a ich udział w rynku ma znacznie wzrosnąć w nadchodzących latach.

Warto zauważyć, że na razie Counterpoint Research nie przewiduje przyjęcia Arm przez komputery stacjonarne. Podczas gdy SoC Arm mają niezaprzeczalną przewagę w laptopach, komputery stacjonarne mają inne wymagania. Na przykład, korzystają z wysokiej wydajności, a zużycie energii nie zawsze jest kluczowe dla komputerów stacjonarnych.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE