Branża cyfrowa i ministrowie cyfryzacji z regionu CEE spotkają się w Warszawie 10 października
Joanna Żabnicka
Piąty cyfrowy szczyt Europy Środkowo-Wschodniej – CEE Digital Summit – odbędzie się 10 października w Warszawie. Jednym z najistotniejszych tematów szczytu będzie kwestia budowy kompetencji cyfrowych w społeczeństwie.
Szczyt organizowany jest w ramach CEE Digital Coalition – koalicji organizacji branży cyfrowej z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, powstałej między innymi z inicjatywy Związku Cyfrowa Polska. Do stolicy przyjadą przedstawiciele 17 organizacji cyfrowych z 12 krajów regionu; pojawią się też ministrowie cyfryzacji oraz rozwoju i przedstawiciele największych firm technologicznych z tej części Europy.
Wydarzenie zainauguruje polski wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Swój udział w szczycie potwierdzili ministrowie ze Słowacji, Estonii, Rumunii, a także przedstawiciele rządów Litwy i Łotwy.
Uczestnicy porozmawiają o możliwościach wpływu regionu na cyfrową agendę Unii Europejskiej, o wykorzystywaniu potencjału AI oraz o cyberbezpieczeństwie.
„Tegoroczny szczyt będzie wyjątkowy. Odbywać się będzie w przeddzień objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To ważny czas, w którym musimy wypracować wspólne strategie rozwoju gospodarki cyfrowej w całym regionie – mówi Michał Kanownik, prezes organizującego szczyt Związku Cyfrowa Polska. – Gospodarka cyfrowa oraz sektor teleinformatyczny w naszych krajach doświadczył w ostatnich latach znacznego wzrostu. To właśnie Polska i inne państwa członkowskie Europy Środkowo-Wschodniej mogą i powinny stanąć za cyfrowy sterem UE i przewodzić zmianom w podejściu Unii do regulacji tej strefy”.
Michał Kanownik na dowód przytacza dane z raportu „Sektor nowych technologii w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jako regionalny czynnik wzrostu” przygotowany przez międzynarodową firmę konsultingową PWC i ekspertów CEE Digital Coalition.
„Wynika z niego, że nasz region Europy ma sporo możliwości, aby zdecydowanie przyspieszyć rozwój swojego sektora ICT. Istnieją nawet pewne obszary, które w naszym regionie wypadają dużo lepiej, niż w najbardziej rozwiniętych gospodarkach całej Unii Europejskiej. Dla przykładu, średnia liczba firm z sektora ICT wynosi 4,35 w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i tylko 2,13 w państwach Europy Zachodniej” – podaje Michał Kanownik.
Jednym z najistotniejszych tematów szczytu będzie budowa kompetencji cyfrowych, identyfikowana we wspomnianym raporcie jako jeden z ważniejszych problemów. Tylko cztery kraje z Europy Środkowo-Wschodniej (Chorwacja, Czechy, Estonia i Słowacja) cechują się średnim poziomem wiedzy technologicznej wykraczającym nieznacznie ponad średnią unijną. Polska znajduje się zdecydowanie bliżej końca stawki, niż jej początku.
Podczas wydarzenia zostanie wręczona coroczna nagroda branży cyfrowej regionu Europy Środkowo-Wschodniej – CEE Digital Trident. W zeszłym roku jej laureatem został Mark Bois Andrijanič, były minister transformacji cyfrowej ze Słowenii – „promotor transformacji cyfrowej w duchu przedsiębiorczości i poszanowania praw człowieka”. Nazwisko osoby, które otrzyma tegoroczne wyróżnienie, zostanie podane do wiadomości w trakcie wydarzenia.