Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Parlament Europejski przyjął nowe wytyczne regulujące kwestię korzystania ze sztucznej inteligencji – szczególnie w zastosowaniach militarnych.

Potrzeba regulacji dla AI to nie mrzonki – prędzej czy później zaczną pojawiać się pytania dotyczące komercyjnego wykorzystania sztucznej inteligencji w sposób nieetyczny czy, docelowo, kiedyś staniemy przed problemem prawnym, jak traktować AI – jako rzecz, osobę, czy coś pośredniego? Na tę chwilę zakres zagadnień, którym zajął się Parlament Europejski jest dość ogólnikowy, niemniej jednak warto odnotować fakt, że instytucje europejskie zaczynają dostrzegać zjawisko, które prędzej czy później wymagać będzie regulacji.

Chociaż dużo uwagi poświęcono wojskowemu zastosowaniu AI, poruszono mniej kontrowersyjne obszary cywilnego wykorzystania sztucznej inteligencji, zwłaszcza w opiece zdrowotnej i systemie sprawiedliwości. W pewnym stopniu PE wykazał się pewnym konserwatyzmem technologicznym, wskazując, że technologia nie może zastąpić kontaktu z człowiekiem – chodzi o to, aby ludzie zawsze otrzymywali informację, jeśli dotyczące ich decyzje podejmowane przez AI. Muszą też mieć możliwość odwołania się od nich. Wszelkie dane osobowe pacjenta dostępne dla systemów medycznych AI mają być bezwzględnie chronione z uwzględnieniem zasady równego traktowania.

PE poruszył także kwestię zastosowania AI w sądownictwie. Uznano, że takie wykorzystanie sztucznej inteligencji może wpłynąć na szybszą pracę sądów (tak, to problem nie tylko w Polsce), poprzez szybkie znajdowanie racjonalnych rozstrzygnięć. Finalna decyzja musi jednak zostać podjęta przez człowieka. AI znajduje się tu więc pod stałym nadzorem. W dokumencie pochylono się także nad tematem wykorzystywania AI do działań masowej inwigilacji. Autorzy dokument wezwali do wprowadzenia zakazu stosowania sztucznej inteligencji przez służby państwowe do jakichkolwiek form monitorowania lub oceniania obywateli. Poruszono także kwestię tzw. deepfake – europosłowie chcą by na tworzone w ten sposób treści nakładać obowiązkowo informację o ich nieprawdziwości.

Jeśli podobne dokumenty wydają się być oderwane od rzeczywistości, wystarczy sięgnąć myślą do autonomicznych dronów wojskowych – co nie jest przecież rzeczą rodem z science-fiction, a rzeczywistością. Stąd zakres wytycznych jest dość szeroki. Dokument dotyka m.in. wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze wojskowym, co bez wątpienia jest potrzebne już teraz. Twórcy wytycznych chcą zarysować zasady etyczne dotyczące stosowania rozwiązań AI, z uwzględnieniem kluczowej roli godności ludzkiej oraz praw człowieka, które muszą być brane pod uwagę we wszystkich zastosowaniach sztucznej inteligencji – także tych militarnych. Europosłowie w dokumencie podjęli m.in temat LAWS (ang. lethal autonomous weapon systems, śmiercionośne autonomiczne systemy broni). Jak stwierdza dokument, decyzja o wyznaczeniu celu ataku i jego podjęciu przy użyciu LAWS zawsze powinna być podejmowana przez człowieka zgodnie z zasadami proporcjonalności i konieczności.

„W obliczu licznych wyzwań wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji potrzebujemy odpowiedzi prawnych. Niniejsze sprawozdanie ma na celu określenie ram przypominających, że w każdej dziedzinie, zwłaszcza militarnej, oraz w obszarach zarządzanych przez państwo, takich jak wymiar sprawiedliwości i zdrowie, AI musi pozostać wyłącznie narzędziem wspomagającym podejmowanie decyzji lub pomagającym w działaniach. Nie może jednak nigdy zastępować ludzi, ani zwalniać z ich odpowiedzialności” – powiedział prezentujący wytyczne przed PE francuski europoseł Gilles Lebreton.

Interesujące jest to, że UE, będąca instytucją cywilną, chce w tym przypadku wziąć na siebie i na ONZ, główną rolę w obszarze tworzenia globalnych ram prawnych dla wykorzystywania militarnego AI. Oczywiście, globalny dokument współtworzony przez UE i ONZ, będzie pusty, bo trudno wyobrazić sobie, że do jego przestrzegania zobowiążą się Chiny, Rosja czy USA.

Za przyjęciem wytycznych głosowało 364 eurodeputowanych, przy 274 głosach przeciwnych i 52 wstrzymujących się.

https://itreseller.com.pl/itrnewgala-hp-partner-excellence-award-2020/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE