Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Micron zapowiada budowę fabryki chipów, wartość inwestycji to około 100 miliardów dolarów.

Jak informują władze stanowe, Micron wyda do 100 miliardów dolarów w ciągu co najmniej następnych dwóch dekad na budowę nowej fabryki chipów w północnej części stanu Nowy Jork. 

Inwestycje chipowe zwykle trafiają w ostatnim czasie do Teksasu (z jego niskimi podatkami) lub Arizony (gdzie już znajdowały się pokaźne zakłady kilku firm. Widać jednak silne otwarcie w innych częściach USA. Najlepszy przykład to megafabryka Intela w Ohio… i ogłoszona dziś inwestycja w stanie Nowy Jork. Po podaniu informacji, akcje Microna wzrosły o 4,3%.

Ogłoszenie, po raz pierwszy pojawiło się w The New York Times. Jest to niewątpliwie konsekwencja ustawy CHIPS and Science Act z 2022 r. Zdaniem dziennikarzy nowojorskiego dziennika, znajduje się tu pewne drugie dno. Lider senackiej większości, Chuck Schumer, silnie zabiegał o zatwierdzenie ustawy federalnej, a, według Timesa, dyrektor generalny Micron, Sanjay Mehrotra, uznał uchwalenie prawa za umożliwienie inwestycji. Senator Schumer jest senatorem ze stanu Nowy Jork. Decyzja o umieszczeniu fabryki w Nowym Jorku jest więc zwycięstwem dla Schumera, który poprowadził nacisk na inwestycje w chipy i opowiadał się za tym, aby jego stan był gospodarzem nowych obiektów.

Nie ma jednak wątpliwości, że CHIPS Act popchnął całą gamę inwestycji w USA naprzód. To wsparcie ze strony państwa może wydawać się nieco dziwne osobom, które losy amerykańskiej gospodarki wiążą wyłącznie z wolnym rynkiem. Nie jest to pierwszy raz gdy władze USA kierują prawem tak, by wesprzeć konkretne gałęzie przemysłu. Dzieje się tak w chwilach zawirowań politycznych. Trudno dziś powątpiewać, że taką sytuację mamy właśnie dziś.

Ryzyko związane z uzależnieniem USA od produkcji chipów komputerowych z zagranicy stało się jasne podczas pandemii, ponieważ problemy z łańcuchem dostaw wpłynęły na szeroką gamę towarów. Półprzewodniki są używane w różnych urządzeniach podłączonych do Internetu, od telefonów komórkowych po samochody i urządzenia medyczne.

Kiedy ustawa CHIPS stała się prawem, wywołała falę ogłoszeń inwestycyjnych ze strony firm półprzewodnikowych, w tym Micron, który w tym czasie zobowiązał się do 40 miliardów dolarów do 2030 roku na produkcję chipów w USA, mówiąc, że stworzy do 40 000 miejsc pracy w kraju. Qualcomm zobowiązał się również do zakupu dodatkowych chipów o wartości 4,2 miliarda dolarów z zakładu GlobalFoundries w Nowym Jorku. Intel powiedział, że jego plany zainwestowania do 100 miliardów dolarów w produkcję chipów w Ohio w dużej mierze opierają się na ustawodawstwie federalnym.

 

Programy partnerskie nowej ery – Czyli jak pandemia zmieniła programy partnerskie i współpracę na linii vendor-partnerzy.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE