Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Fałszywa reklama popularnego programu na Google ad, zamiast aplikacji wysyłała malware

Google ad zostało wykorzystane przez grupę hackerów do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Złośliwa reklama mogła pozyskać dane identyfikacyjne osoby i inne poufne informacje.

Hackerom podobno udało się oszukać Google Ad Manager do wyświetlania fałszywej reklamy popularnego edytora zdjęć GIMP, co oznacza, że ci, którzy chcieli pobrać program, skończyli tylko z potężnym infostealerem o nazwie Vidar.

Za każdym razem, gdy ofiara wpisywała w wyszukiwarce Google “GIMP” lub podobne słowo kluczowe, otrzymywała między innymi reklamę przedstawiającą oficjalną stronę GIMP-a – GIMP.org. Jednak kliknięcie na reklamę nie odesłałoby ofiary do tej konkretnej domeny, ale raczej do gilimp.org lub gimp.monster. Tam oferowano im pobranie pliku o rozmiarze 700 MB, nadmuchanego pliku wykonywalnego, który w rzeczywistości ma tylko 5 MB — infostealer Vidar.

Jak to stało się możliwe, nadal nie jest do końca wiadome. Niektórzy badacze uważają, że wykorzystano technikę homografu IDN, by przy użyciu czcionki cyrylica nazwa gіmp.org — została wpisana jako http://xn--gmp-jhd.org/, pojawiła się jako gimp.org w alfabecie łacińskim, inni są zdania, że sztuczka jest znacznie mniej skomplikowana.

W rzeczywistości BleepingComputer donosi, że Google pozwala wydawcom tworzyć reklamy z dwoma różnymi adresami URL — jeden do serwowania do widzów, a drugi, gdzie będą one faktycznie podjęte. Rzekomo Google jest dość rygorystyczny w tych sprawach pozwalając np. tylko na te, które używają tej samej domeny. Jak, lub dlaczego, Ad Manager pozwolił na uruchomienie tej konkretnej kampanii nie wiadomo. Google nadal milczy w tej sprawie.

Vidar jest znanym infostealerem zdolnym do przechwytywania informacji o przeglądarce (haseł, ciasteczek, przechowywanych informacji o kartach kredytowych i podobnych), informacji o portfelu kryptowalut, danych uwierzytelniających Telegram, informacji o aplikacji do przesyłania plików i wielu innych wrażliwych danych.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE