Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Dlaczego amerykański CHIPS Act nie działa jak powinien?

Miały być nowe fabryki półprzewodników, przenoszenie produkcji, lub przynajmniej jej dywersyfikacja względem Azji. Tymczasem wśród projektów, które są współfinansowane ze środków publicznych przeznaczonych do realizacji CHIPS Act, znaczna część jest opóźniona, a nieliczne nawet zostały anulowane. 

Według Financial Times, aż 40% dużych inwestycji przemysłowych w ramach CHIPS Act zostało wstrzymanych lub opóźnionych na czas nieokreślony. Wartość tych projektów, które stanęły w miejscu, szacuje się na około 84 miliardy dolarów. Z ogółem 114 dużych projektów o wartości 227,9 miliarda dolarów, znaczna część nie została zakończona, co rodzi pytania o skuteczność samego programu.

Przykładem tego zjawiska jest opóźniona budowa zakładu TSMC w Arizonie, na którą wpływ miały zarówno problemy związane z transferem technologii, jak i kwestie polityczne. Raport wymienia także inne kluczowe projekty, które utknęły w martwym punkcie, takie jak fabryka paneli słonecznych Enel Group w Oklahomie za miliard dolarów oraz zakład LG Energy Solution w Arizonie, warty 2,3 miliarda dolarów. Problemy dotykają także gigantów półprzewodnikowych, takich jak TSMC, Intel czy GlobalFoundries, co sugeruje, że program CHIPS Act nie spełnia jeszcze założeń dotyczących produkcji “Made in US”.

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE