Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Amazon przegrywa walkę sądową o zawieszenie klauzuli reklamowej

Amazon będzie musiał udostępniać informacje o reklamach wyświetlanych na swojej platformie w publicznie dostępnym archiwum online – to konsekwencja decyzji podjętej przez Komisję Europejską. Zgodnie z ustawą o usługach cyfrowych (DSA), która weszła w życie w zeszłym roku, Amazon został wyznaczony jako bardzo duża platforma internetowa podlegająca surowym przepisom dotyczącym zwalczania nielegalnych i szkodliwych treści na swojej platformie.

Firma następnie zakwestionowała wymóg DSA dotyczący publicznego udostępnienia repozytorium zawierającego szczegółowe informacje na temat jej reklam online, a także zwróciła się o zastosowanie środka tymczasowego do czasu wydania przez sąd orzeczenia w tej sprawie. We wrześniu sąd niższej instancji przychylił się do wniosku o zastosowanie środka tymczasowego w celu zawieszenia kwestionowanego obowiązku, co skłoniło Komisję Europejską do zwrócenia się do najwyższego sądu europejskiego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z siedzibą w Luksemburgu uchylił nakaz zawieszenia i oddalił wniosek giganta o zastosowanie środka tymczasowego. Amazon argumentował swoje przekonania słowami, że zobowiązanie bezprawnie ogranicza jego podstawowe prawa do poszanowania życia prywatnego i wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Lars Bay Larsen stwierdził, że zawieszenie mogłoby mieć szkodliwy wpływ na cele DSA:

 

“Zawieszenie doprowadziłoby do opóźnienia, potencjalnie o kilka lat, w pełnym osiągnięciu celów rozporządzenia w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych, a tym samym potencjalnie pozwoliłoby na utrzymanie lub rozwój środowiska internetowego zagrażającego prawom podstawowym – powiedział Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Lars Bay Larsen.– Interesy bronione przez prawodawcę UE przeważają w tym przypadku nad istotnymi interesami Amazon, w związku z czym wyważenie interesów przemawia za odrzuceniem wniosku o zawieszenie”.

Amazon odpowiedział:

 

“Jesteśmy rozczarowani tą decyzją i utrzymujemy, że Amazon nie pasuje do opisu »Bardzo Dużej Platformy Internetowej« (VLOP) w ramach DSA i nie powinien być wyznaczony jako taki”.

 

Amazon ukarany grzywną równą 31 mln zł przez UOKiK 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version