Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Chiński producent z alternatywą dla AI PC?

W obliczu gorączkowej rywalizacji między Intel, AMD i Qualcomm na rynku komputerów z obsługą AI, chińska firma Cixin Technology ogłosiła swój najnowszy produkt – Cixin P1, układ SoC z wydajnym NPU.

Jak podaje chiński serwis EET, Cixin P1 to układ oparty na architekturze Arm, wykonany w procesie 6nm. Wyposażony jest w 12-rdzeniowy CPU o taktowaniu 3,2 GHz, 10-rdzeniową zintegrowaną grafikę oraz NPU osiągające 30 TOPS. Łączna moc obliczeniowa (CPU + GPU + NPU) ma wynosić 45 TOPS. CPU bazuje na architekturze Armv9.2-A, z konfiguracją 8 rdzeni wydajnościowych i 4 rdzeni efektywnościowych.

Chociaż szczegóły dotyczące komponentów użytych w Cixin P1 są ograniczone, wiele wskazuje na to, że firma licencjonuje projekty CPU i GPU bezpośrednio od Arm. Obecni na wydarzeniu goście sugerują, że GPU to Immortalis-G720, zaprojektowany z myślą o grach mobilnych i wydajności AI. Cixin P1 oferuje wsparcie dla pamięci LPDDR5-6400 oraz 16-kanałowy interfejs PCIe 4.0 do rozbudowy o dedykowane GPU lub akceleratory AI. Procesor jest w stanie obsługiwać wyjście w rozdzielczości do 4K przy 120 FPS. Dzięki swojej uniwersalności może być stosowany w notebookach, mini PC, komputerach typu all-in-one, desktopach, konsolach oraz serwerach.

Podczas premiery zaprezentowano możliwości procesora, uruchamiając na nim między innymi benchmarki 3DMark06 oraz popularną grę Genshin Impact, które według obserwatorów działały płynnie.

Pomimo że Cixin P1 nie spełnia w pełni celów Pekinu dotyczących stworzenia całkowicie chińskich (tj. w pełni opracowanych i rozwijanych w Chinach) procesorów, jest to krok w stronę zaspokojenia potrzeb chińskiego rynku. Niestety dla Chińczyków, procesor nie spełnia wymagań Microsoftu dotyczących AI PC, co wynika z braku certyfikacji Windows Copilot+.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE