Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

GlobalFoundries debiutuje na nowojorskiej giełdzie. Kontraktowy wytwórca chipów, niegdyś część AMD, otwiera się z kapitalizacją rynkową na poziomie 26 miliardów USD.

GlobalFoundries to kontraktowy wytwórca chipów, jeden z głównych konkurentów tajwańskiego TSMC, koreańskiego Samsunga, chińskiego SMIC oraz amerykańskiego Intela. Firma jest własnością funduszu majątkowego Mubadala Investment Co z Abu Zabi. Właśnie zadebiutowała na Nasdaq.

 

GlobalFoundries powstało, gdy Mubadala kupił zakłady produkcyjne AMD w 2009 roku, a następnie połączył je z singapurską firmą Chartered Semiconductor Manufacturing Ltd. Firma produkuje przede wszystkim układy komunikacyjne wykorzystujące częstotliwości radiowe dla 5G, motoryzacyjnych i innych specjalistycznych półprzewodników.

 

GlobalFoundries zakończył swój pierwszy dzień ceną akcji na poziomie 46,40 USD. To wartość nieco niższa niż 47 USD za akcję, na którą to cenę wyceniono akcje GlobalFoundries podczas IPO. Producent chipów zebrał 2,6 miliarda dolarów w trzecim co do wielkości IPO w Stanach Zjednoczonych w tym roku.

 

GlobalFoundries ujawniło także wzrost przychodów o 13% za sześć miesięcy zakończonych 30 czerwca, skorzystało na rosnącym popycie na chipy, ze względu na ich globalny niedobór, który zmusił wiele firm na świecie do ograniczenia produkcji. Marża brutto firmy pozostaje znacznie niższa niż innych producentów chipów i wynosi średnio 10,8% w ciągu sześciu miesięcy zakończonych 30 czerwca, znacznie poniżej  40% lub więcej w TSMC i Intel.

 

Pomimo chłodnego przyjęcia GlobalFoundries na giełdzie, rynek IPO w Stanach Zjednoczonych nigdy nie był silniejszy. Wiele innych wielkich firm, takich jak Coinbase, Robinhood czy Roblox, weszły na giełdę w tym roku. Według danych Dealogic, amerykańskie IPO, w tym spółki akwizycji specjalnego przeznaczenia (SPAC), podniosły w tym roku rekord wszechczasów w wysokości ponad 250 miliardów dolarów.

 

 

Glenn Arnesen, prezes IFS na region Europy Środkowej i Północnej: „Polska jest istotnym rynkiem dla IFS od 30 lat”.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE