Większość firm planuje uelastycznienie swoich modeli pracy w ciągu najbliższych dwóch lat

Chociaż często mówi się o powrocie do biur, praca hybrydowa nadal jest istotna. Okazuje się, że będzie stawała się nawet bardziej powszechna. Jednocześnie, organizacje potrzebują nowych technologii, aby sprostać wyzwaniom przyszłości. Temat zbadał Reworked Insights wraz z Zoom. 

Nowe badania przeprowadzone przez Zoom i Reworked Insights pokazują, że praca hybrydowa zyskuje coraz większą popularność na świecie. Według ankiety, 64% liderów przyjęło już ten model pracy, a 72% pracowników uważa, że ich organizacje powinny zainwestować w nowoczesne technologie, które wspierają pracę zdalną. Badanie podkreśla, że hybrydowy styl pracy sprzyja produktywności – aż 84% respondentów twierdzi, że pracując w modelu zdalnym lub hybrydowym, osiąga więcej niż w tradycyjnym biurze. Wynik ten jest jeszcze silniejszy wśród pracowników w wieku 18-24 lat (93%) oraz 25-34 lat (88%). Najmniej skłonni by wskazać pracę hybrydową jako szczególne efektywną są pracownicy z grupy wiekowej 45-54 lat, ale nawet w tej grupie wynik wynosi aż 78%.

W obliczu dynamicznie zmieniających się potrzeb pracowników i organizacji, firmy muszą dostosować swoje technologie do nowych warunków. Obecne narzędzia są niewystarczające – aż 75% pracowników zgadza się, że wymagają one usprawnienia. Liderzy również dostrzegają konieczność zmian – 82% z nich planuje zwiększyć elastyczność swojego miejsca pracy w ciągu najbliższych dwóch lat. Zastosowanie sztucznej inteligencji, zwłaszcza generatywnej, staje się kluczowym elementem przyszłości pracy. Aż 94% liderów już korzysta z AI w swoich organizacjach, a 84% przyznaje, że wpłynęła ona pozytywnie na produktywność. Pracownicy również dostrzegają jej potencjał – 64% z nich zgadza się, że generatywna sztuczna inteligencja ułatwia im wykonywanie obowiązków.

Choć globalnie elastyczność w pracy staje się normą, preferencje dotyczące pełnej pracy zdalnej różnią się w zależności od regionu. W Europie Zachodniej 77% pracowników działających w zawodach opartych na wiedzy uważa, że są bardziej produktywni w modelu hybrydowym, jednak tylko 43% preferuje pracę w pełni zdalną, co pokazuje różnice kulturowe w podejściu do organizacji pracy. Niestety, region Europy Wschodniej/Centralnej nie został wzięty pod uwagę w badaniu.

Badanie pokazuje, że przyszłość pracy to nie tylko większa elastyczność, ale także dynamiczne dostosowywanie narzędzi i technologii do zmieniających się warunków, aby utrzymać wysoki poziom zaangażowania i produktywności. Pełen raport z badania dostępny jest tutaj.