Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Większość organizacji używa nieautoryzowanych narzędzi AI, wynika z najnowszego badania Capgemini

Raport Capgemini ujawnia, że 63% firm używa nieautoryzowanych narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji. Badanie wykazało, że większość organizacji dostrzega ogromny potencjał generatywnej AI w obszarze inżynierii oprogramowania.

Jak wynika z badania, trzy na pięć organizacji wskazuje, że wdrażanie innowacyjnych rozwiązań jest największą korzyścią płynącą z zastosowania generatywnej sztucznej inteligencji. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat Gen AI będzie kluczowym wsparciem dla osób pracujących w sektorze IT, pomagając w projektowaniu, tworzeniu i testowaniu oprogramowania. Według raportu, 80% respondentów uważa, że automatyzacja prostych, powtarzalnych zadań przez Gen AI znacznie zmieni ich pracę, pozwalając skupić się na bardziej wartościowych zadaniach. Ponad trzy czwarte ankietowanych wierzy, że generatywna AI może usprawnić współpracę z nietechnicznymi zespołami biznesowymi, na przykład przez ułatwienie komunikacji i objaśnianie działania kodu w języku naturalnym.

Raport wskazuje, że tylko 10% firm wdrożyło AI na dużą skalę. Mimo to, 61% organizacji zauważa, że AI wspiera innowacyjność, a 49% odnotowuje poprawę jakości oprogramowania. Efektywność programistów wzrosła średnio od 7 do 18%, a czas potrzebny na niektóre zadania zmniejszył się nawet o 35%. 46% programistów wykorzystuje AI jako wsparcie w codziennych zadaniach. Prawie 75% badanych dostrzega potencjał AI wykraczający poza pisanie kodu, widząc jej zastosowanie również w modernizacji kodu i projektowaniu UX.

Jednakże, aż 63% ankietowanych przyznaje się do korzystania z nieautoryzowanych narzędzi AI. Szybkie wdrażanie tych technologii bez odpowiedniego nadzoru stwarza ryzyko prawne i cyberzagrożenia. Firmy planują wykorzystać zaoszczędzony dzięki AI czas na rozwój nowych funkcji oprogramowania oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników. Deklaratywnie, redukcję zatrudnienia planuje jedynie 4% z nich. Powstają natomiast nowe stanowiska, takie jak AI developer czy generative AI architect.

Raport Capgemini pokazuje, że sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał do transformacji sektora IT. Jednakże jej nieautoryzowane użycie może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego niezbędne jest wdrożenie odpowiednich regulacji prawnych i zarządzania ryzykiem.

 

IT Champions 2024: “To najważniejsze wyróżnienie, jakie moglibyśmy otrzymać (…) W ostatnich miesiącach zrealizowaliśmy kilkaset projektów, wszystkie z sukcesem!” – podkreślił Paweł Marciniak, Chief Sales Officer w Capgemini Poland

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE