Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Trendy IT 2024: “Ten rok będzie okresem intensywnego rozwoju technologicznego. Intel zamierza być w centrum transformacji” – twierdzi Michał Dżoga, Country Manager Intela w Polsce

Zapytaliśmy liderów i liderki kluczowych firm technologicznych o ich przewidywania na dalszą część roku. Trendy, które dostrzegają w branży IT, ich spostrzeżenia i przemyślenia są, być może zaskakująco, spójne. I chociaż nie będzie niczym dziwnym, że dominuje tu sztuczna inteligencja, to z pewnością nie jest ona jedynym z godnych uwagi kierunków rozwoju. W mini cyklu Trendy IT 2024 przedstawiamy opinie i wsłuchujemy się w głos liderów. 

Michał Dżoga, Country Manager Intela w Polsce, wskazuje na AI jako czołowy trend, jednocześnie podkreślając rolę jego firmy w popularyzacji AI poprzez koncepcję AI-PC. Nie można także zapomnieć o potężnej inwestycji w podwrocławski zakład produkcyjny, będący częścią nowego, europejskiego systemu produkcji Intela:

W 2023 roku mogliśmy obserwować dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji oraz machine learningu, a także przyglądać się popularyzacji tego tematu. I pomimo tego, że AI/ML już od kilku lat znajduje zastosowanie w biznesie, przemyśle, rolnictwie czy medycynie, to dopiero dzięki upowszechnianiu się modeli językowych, takich jak ChatGPT, oraz narzędzi do generowania grafiki, których sztandarowym przykładem jest Midjourney, z rozwiązań AI zaczęły korzystać miliony ludzi na całym świecie. Intel także był częścią tej zmiany, ogłaszając koncepcję AI Everywhere (AI wszędzie) i wyposażając zarówno swoje układy serwerowe jak i komputerów osobistych w specjalne funkcjonalności dedykowane dla AI.

AI powoduje niespotykany wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową. Opublikowane jeszcze w 2019 roku badania OpenAI wykazały, że ilość mocy obliczeniowej wykorzystywanej do szkolenia dużych modeli AI podwajała się co 3,4 miesiąca od 2012 roku. W innym raporcie Centrum Bezpieczeństwa i Nowych Technologii możemy przeczytać, że największe modele AI dzisiaj wykorzystują 600 000 razy więcej mocy obliczeniowej niż modele z 2012 roku, które spopularyzowały głębokie uczenie.
W roku 2024 możemy oczekiwać kontynuacji rozwoju AI/ML. Wraz z rosnącymi zasobami danych i postępem w algorytmach, sztuczna inteligencja stanie się motorem innowacji, napędzającym rozwój w różnych dziedzinach. Firmy na całym świecie będą dążyć do wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji w celu optymalizacji procesów, personalizacji usług oraz tworzenia nowatorskich rozwiązań.

W 2023 prowadziliśmy liczne programy, które realnie wpłynęły na gotowość cyfrową uczniów, studentów i nauczycieli oraz obecną kadrę pracowniczą. Jako firma silnie zaangażowana w podnoszenie kompetencji w obszarze AI, w październiku 2023 roku zorganizowaliśmy w Gdańsku niezwykłe wydarzenie – Intel Future Skills Forum. Wzięło w nim udział ponad 330 ekspertów z kilkunastu krajów.

W 2024 planujemy między innymi współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej przy największym w Europe programie szkoleniowym dla 11.000 nauczycieli opartym o program szkoleniowy Intel AI for Youth. Rozpoczynamy też szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach programu European Digital Innovation Hub. Podpisaliśmy też list intencyjny o współpracy pomiędzy firmą Intel a Politechniką Wrocławską w związku z planowaną inwestycją Intela na Dolnym Śląsku. Kontynuujemy też nasze zaangażowanie w obszar różnorodności kontynuując programy stypendialne dla studentek z Polski i Ukrainy oraz konsorcjum IT for She.

Półprzewodniki stają się „surowcem” strategicznym. Wykorzystywane są już bowiem niemal w każdej branży, a ich znaczenie będzie tylko rosnąć. Zwłaszcza, że rośnie zapotrzebowanie na moc obliczeniową, niezbędną do przetwarzania ogromnych ilości danych. Bez półprzewodników nie ma również mowy o dalszym rozwoju sztucznej inteligencji czy machine learningu.

Unia Europejska przyjęła w 2023 nową legislację, której celem jest podwojenie udziału Europy w globalnej podaży półprzewodników. Intel wspiera te założenia inwestując w zwiększanie potencjału półprzewodników, co przyczyni się nie tylko do poprawy wydajności obliczeniowej, ale także do zwiększenia efektywności energetycznej. Nowe generacje procesorów Intela będą kluczowym elementem infrastruktury technologicznej – elementem napędzającym innowacje w obszarze sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy i komunikacji 5G. Walka o moc obliczeniową i wydajność jest więc nie tylko trendem na 2024, ale i na kolejne lata.

Co więcej, Intel nie tylko pracuje nad zwiększaniem mocy obliczeniowej i wydajności, ale i zwiększaniem dostępności do półprzewodników, których braki były szczególnie odczuwalne w trakcie pandemii koronawirusa. W tym celu inwestujemy we własne zakłady produkcyjne, skupiając się przy tym na budowie silnego łańcucha dostaw i przenoszeniu jego znacznej części do Europy. W 2023 roku ogłosiliśmy, że Intel zainwestuje w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w regionie Wrocław Zachód. Jego powstanie jest niezwykle istotne dla zapewnienia stabilności i wydajności europejskiego sektora produkcji chipów. Obecny rok bez wątpienia będzie więc dla nas okresem intensywnych prac nad tworzeniem tego Zakładu.

Podsumowując, rok 2024 będzie okresem intensywnego rozwoju technologicznego. Intel zamierza być w centrum tej transformacji. Poprzez inwestycje w sztuczną inteligencję, półprzewodniki i wzmocnienie łańcucha dostaw, dążymy do kształtowania przyszłości, w której innowacje technologiczne napędzają postęp we wszystkich dziedzinach życia.

 

IT RESELLER nr 356/2024 “Bycie dystrybutorem pierwszego wyboru to nasza odpowiedzialność i zobowiązanie” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Zbigniew Mądry, COO & Wiceprezes Grupy AB

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version