Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Szwedzka uczelnia wkrótce otrzyma nowy superkomputer “Dardel” oparty o technologie HPE i AMD.

Królewski Instytut Technologii (KTH) z siedzibą w Sztokholmie otrzyma nowy superkomputer, który ma oferować wydajność około 13,5 petaflopa, czyli 6-krotność mocy obliczeniowej obecnie używanej przez KTH maszyny.

Wysokowydajny system obliczeniowy (HPC) oparty na HPE Cray został nazwany Dardel i jest napędzany przez procesory AMD Epyc i układy graficzne AMD Instinct. KTH wdraża łącznie 1270 węzłów w partycji CPU i 56 węzłów w partycji GPU swojego nowego klastra, systemu HPE Cray EX. Każdy węzeł CPU jest zasilany przez dwa 64-rdzeniowe procesory AMD Epyc 7742 2,25 GHz. Większość (524) jest wyposażona w 256 GB pamięci, ale jest też kilka węzłów z 512 GB lub 1 TB, a dwa z nich mają 2 TB RAM.

Węzły GPU będą również wykorzystywać 64-rdzeniowe procesory AMD Epyc, ale w konfiguracjach jednogniazdowych z 512 GB pamięci. Każdy z nich będzie wyposażony w cztery procesory graficzne AMD Instinct MI250X.

„Odkryliśmy, że wydajność AMD Instinct MI250X jest porównywalna z wydajnością dwóch procesorów graficznych Nvidia A100, ale zużywa około połowy energii” — powiedział profesor Dirk Pleiter, dyrektor centrum PDC ds. obliczeń wysokiej wydajności w KTH. „Większość systemów, które zostały wdrożone w ostatnim czasie, opiera się na procesorach AMD Epyc, ponieważ w typowych zastosowaniach naukowych zapewniają one wyjątkową wydajność”.

Według Pleitera, obiekt musiał korzystać z akceleratorów GPU, aby spełnić wymagania jako partner w konsorcjum szwedzkiej Narodowej Infrastruktury Komputerowej (SNIC) oraz by realizować własne zadania badawcze. Nowa moc obliczeniowa zostanie wykorzystana do badań w kilku obszarach, w tym w chorobie Alzheimera i zrównoważonych podróżach morskich.

 

Huawei zbada wpływ turystyki na bioróżnorodność, po Puszczy Białowieskiej, pora na Barcelonę

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version