Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Nowy projekt noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), pomimo licznych uwag z rynku, pozostaje mocno dyskryminujący i narusza międzynarodowe umowy handlowe i regulacje.

Nowy projekt noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), pomimo licznych uwag z rynku, pozostaje mocno dyskryminujący wobec Huawei, ocenia dyrektor ds. komunikacji i strategii w Huawei Polska Ryszard Hordyński. Mimo, że w dokumencie nie pada nazwa firmy, nieobiektywne i nietransparentne kryteria skonstruowano tak, by przepisy miały zastosowanie tylko do jednego z 3 dostawców sieci 4G i 5G w Polsce.

 

“Właśnie przedstawiony został długo wyczekiwany, kolejny już projekt noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Utrzymany został w nim uznaniowy charakter doboru dostawców do budowy sieci 5G. Ustawa wskazuje na konieczność ich weryfikowania, ale nie mówi, jak certyfikować i jakich narzędzi należy użyć. Pozwala to na podejmowanie działań, które będą wygodne politycznie, ale nie realizują celu podstawowego, czyli zapewnienia maksymalnej ochrony w sferze cyberbezpieczeństwa. W ocenie dostawcy wysokiego ryzyka konieczne jest stosowanie kryteriów technicznych, a do samego procesu oceny powinni być włączeni przedstawiciele rynku: dostawcy, operatorzy, organizacje branżowe” – podkreslił Ryszard Hordyński, dyrektor ds. komunikacji i strategii w Huawei Polska.

 

Zdaniem przedstawiciela Huawei, zaproponowane przepisy to ewidentna dyskryminacja, naruszającą międzynarodowe umowy handlowe i regulacje dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

 

“Warto dodać, że ustawa skupia się na dostawcy, a nie na jego poszczególnych produktach, jak ma to miejsce w regulacjach przyjętych przez liczne kraje UE, m.in. Niemcy i Finlandię. Tymczasem Huawei ma sporo do zaoferowania Polsce nie tylko w telekomunikacji, ale i w innych newralgicznych obszarach, jak np. zielona energia – segment, w którym jesteśmy liderem. Dysponujemy także kompleksowymi rozwiązaniami do budowy samochodów elektrycznych i autonomicznych” – wskazał dyrektor ds. komunikacji i strategii w Huawei Polska.

 

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. komunikacji i strategii w Huawei Polska.

 

Dodał, że w obecnym projekcie ustawodawca po raz kolejny nie wziął pod uwagę licznych postulatów zgłaszanych podczas konsultacji przez przedsiębiorców, na których będzie oddziaływać ustawa. Ustawodawca tym samym forsuje rozwiązanie, z którym nie zgadza się wiele, a nawet większość podmiotów na polskim rynku.

 

“Ustawa w tym kształcie będzie powodować wiele niejasności i z pewnością doprowadzi do sporów lub utrudnień chociażby w odniesieniu do aukcji częstotliwości 5G. Może nas czekać kolejne znaczące jej opóźnienie, co przełoży się długoterminowo na rozwój polskiej gospodarki, która już długo czeka na wsparcie w postacie sieci 5G. Ta propozycja będzie destabilizować rynek, wprowadzać niepewność, ograniczać konkurencję i podnosić finalnie koszty. Brak jasnych wyznaczników wprowadza niepotrzebną niepewność dla operatorów telekomunikacyjnych, którym brakuje wiarygodnego dokumentu, na bazie którego, mogliby podejmować świadome decyzje biznesowe” – ocenił Ryszard Hordyński,

 

Jego zdaniem, nowy projekt ustawy o KSC jest przykładem wprowadzania bezprecedensowych rozwiązań, które nie korespondują z prawem unijnym i jego zdaniem zapisy dyskryminujące mogą pogorszyć wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. Co więcej, Huawei zapowiada, że o prawo do oferowania swoich rozwiązań 5G jest gotowy walczyć nawet w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej – słowa te padły przy okazji rozpatrywania decyzji o wykluczeniu Huawei i ZTE z rynku Szwedzkiego przez tamtejszy sąd drugiej instancji.

 

Wykładnia Trybunału Sprawiedliwości może w przyszłości wpłynąć na konstrukcję nowych reguł prawnych przygotowywanych na wielu europejskich rynkach, w tym w Polsce.

 

 

Zrównoważony rozwój Europy, cyfrowa gospodarka, wsparcie dla uzdolnionych studentów, AI w ochronie bioróżnorodności, to najważniejsze tematy poruszone podczas Huawei European Innovation Day 2021.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version