Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Neoverse V2 – nowa architektura firmy ARM zoptymalizowana do zastosowań w centrach danych.

Brytyjska firma ARM przedstawia Neoverse V2, swoją nową architekture rdzenia, która ma być wyraźnym krokiem naprzód, szczególnie w obszarze obsługi obciążeń w chmurze i HPC. Pierwszym produktem korzystającym z tej architektury ma być Grace firmy Nvidia

ARM ogłosił wprowadzenie rdzeni nowej generacji, które zapewniają wyższą wydajność w licznych zastosowaniach używanych głównie w obszarze data center. Nazywany rdzeniem Arm Neoverse V2 lub „Demeter” (kodowa nazwa projektu), będzie to rdzeń używany w procesorze NVIDIA Grace, gdy zostanie on wprowadzony na rynek w 2023 roku.

Firma podsumowała procesory w centrach danych zbudowane na rdzeniach Arm Neoverse (pierwotnej wersji nowości pokazywanej teraz), napędzające czołowe maszyny hiperskalerów. Układy takie jak Fugaku, Ampere Altra / Altra Max, AWS Graviton3 i Alibaba Yitian 710 wykorzystują właśnie architekturę Neoverse w pierwszej jej odsłonie. Co ciekawe, wśród porównań zabrakło układu Huawei HiSilicon Kunpeng serwera 920 Arm.

Firma wskazuje teraz jednak na większą specjalizację konkretnych układów i różnice między rdzeniami Neoverse z serii V, N i E. Są one ukierunkowane na trzy różne typy wydajności. Rdzenie V zapewniają wyższą wydajność na rdzeń przy większym poborze mocy. Rdzenie E są zaprojektowane tak, aby były bardziej wydajne przy skalowaniu przy niższym poborze mocy. Rdzenie N są zaprojektowane tak, aby skalować się między nimi – mówiąc wprost, są bardziej elastyczne.

Czym w praktyce jest nowy układ? ARM Neoverse V2 to nowy rdzeń Armv9, który został zaprojektowany z myślą o wyższej wydajności niż rdzenie N2. Jedną z innych dużych zmian jest nowa pamięć podręczna L2, o pojemności do 2 MB. W przypadku chipów skupionych na chmurze ważny jest rozmiar pamięci L2. Dla porównania, AMD koncentruje się na pamięci podręcznej L3, jak widzieliśmy w przypadku układów AMD Milan-X. Dodanie większej pamięci podręcznej L2 zapewnia większą wydajność, ale także zwiększa rozmiar rdzenia. Częścią platformy Neoverse V2 jest możliwość dodania nie tylko wielu rdzeni, ale także zbudowania większego systemu. Oznacza to dodanie funkcji, takich jak obsługa CXL 2.0, funkcje bezpieczeństwa i duże pamięci podręczne/pamięć z obsługą DDR5 i LPDDR5(X). Co ciekawe, Arm koncentruje się w całej prezentacji na wydajności w obliczeniach na liczbach całkowitych. Procesory x86 były tak długo skoncentrowane na zapewnieniu wydajności zarówno FP, jak i INT, że jest to obszar, w którym ARM może lepiej zoptymalizować swoje układy pod kątem obciążeń w chmurze.

Największym, już ogłoszonym klientem na Neoverse V2 jest NVIDIA Grace. „Grace CPU Superchip” to dwuukładowe rozwiązanie w jednej obudowie z połączeniem między dwiema 72-rdzeniowymi połówkami. Układ mamy zobaczyć na rynku w przyszłym roku.

 

Lenovo i partnerzy rozwijają żagle! – podsumowanie XV edycji Regat Lenovo.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE