Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Japoński łańcuch dostaw jest w dużej części zależny wyłącznie od Chin

Biała księga w sprawie międzynarodowej gospodarki i handlu z 2024 r. japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu ujawnia, że ​​po zbadaniu źródeł importowanych towarów ponad połowa wartości importu w przypadku 1406 kategorii produktów (co stanowi ponad 30% całości) pochodzi z Chin. Japonia rozpoczęła już wdrażanie środków mających na celu zmniejszenie tej zależności.

Liczba ta jest 1,5 razy wyższa niż w Stanach Zjednoczonych, które opierają się na Chinach jedynie w przypadku 567 kategorii produktów. W związku z tym raport japońskich mediów Nikkei podkreślił, że dane te podkreślają znaczną zależność Japonii od Chin w jej łańcuchu dostaw. Według periodyku japońskie statystyki handlowe za rok 2022 obejmowały około 4300 rodzajów towarów. Z raportu wynika, że ​​prawie 40% tych produktów jest w dużym stopniu uzależnione od jednego źródła importu, przy czym dominującym dostawcą są Chiny.

Konkretne dane dodatkowo wskazują, że wysoce zależny import Japonii z Chin obejmuje laptopy, klimatyzatory, organiczne chemikalia i metale ziem rzadkich. Ponadto ponad 90% importowanego do Japonii sprzętu AGD pochodzi z Chin. Co więcej, Chiny są głównym dostawcą dla Japonii fosforu, kluczowego surowca do produkcji nawozów.

Dane wskazują również, że Japonia importuje 252 i 151 rodzajów towarów, które są „wysoce zależne” odpowiednio od Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, co plasuje te kraje na drugim i trzecim miejscu pod względem zależności Japonii od importu. Z kolei pozostali członkowie G7 wykazują niższy poziom zależności od pojedynczych źródeł importu w porównaniu z Japonią.

Według raportu Nikkei niezbędne minerały, półprzewodniki i nawozy zostały uznane przez japoński rząd za towary krytyczne. Dane zawarte w najnowszej Białej Księdze wskazują, że łańcuch dostaw Japonii jest w znacznym stopniu zależny od Chin, co podkreśla znaczenie dywersyfikacji źródeł zakupów i przeprowadzania ocen ryzyka.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE