Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Chiny generują ponad 40% przychodów amerykańskich producentów sprzętu chipowego

Chociaż Stany Zjednoczone w dalszym ciągu zaostrzają kontrole eksportu w sektorze półprzewodników, wydaje się, że główni producenci sprzętu chipowego stają się coraz bardziej uzależnieni od rynku chińskiego. 

Ten stan wydaje się zaprzeczać planom kontroli eksportu Waszyngtonu wymierzonym w kierunku Chin. W 2022 r. rząd USA ograniczył eksport zaawansowanego sprzętu do produkcji półprzewodników, aby zahamować postęp Pekinu w tej dziedzinie.

Według raportu Nikkei, powołującego się na dane finansowe, takie jak Applied Materials i Lam Research, udział Chin w sprzedaży przekroczył próg 40%. Z kolei według najnowszej prognozy SEMI, globalna sprzedaż sprzętu chipowego ma wzrosnąć o 3,4% do 109 miliardów dolarów w 2024 roku, przy czym Chiny osiągną rekordową kwotę 35 miliardów dolarów, co będzie stanowić ponad 30% światowego rynku.

Duży popyt w Chinach znajduje również odzwierciedlenie w sprzedaży największych amerykańskich producentów sprzętu chipowego. Powołując się na najnowsze dane finansowe, Nikkei zauważa, że ​​od lutego do kwietnia na Chiny przypadało 43% całkowitej sprzedaży materiałów stosowanych, co oznacza wzrost o 22 punkty procentowe rok do roku. Podobnie od stycznia do marca na Chiny przypadało 42% całkowitej sprzedaży KLA Corporation, co oznacza wzrost o 20 punktów procentowych rok do roku.

Warto podkreślić, że sprzęt do produkcji tradycyjnych chipów powyżej 28 nm nie podlega tym kontrolom. Powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, Nikkei stwierdza, że ​​gdyby nie regulacje, odsetek ich działalności w Chinach byłby jeszcze większy, a wzrost sprzedaży w Chinach nastąpiłby jedynie w sektorze sprzętu niezaawansowanego.

W raporcie zauważono również, że chociaż polityka Waszyngtonu polegająca na budowaniu lokalnego łańcucha dostaw statków rzeczywiście wydaje się przynosić korzyści amerykańskim producentom sprzętu, nadal trudno jest im zmniejszyć zależność od Chin. W 2023 r. Stany Zjednoczone odpowiadały za 15% całkowitych przychodów Applied Materials, co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z 2021 r.

Aby stawić czoła amerykańskim sankcjom dotyczącym półprzewodników, Chiny podwajają wysiłki, tworząc największy w historii państwowy fundusz inwestycyjny zajmujący się półprzewodnikami. Na początku maja utworzyła trzecią fazę Krajowego Funduszu Inwestycyjnego Przemysłu Układów Scalonych, w ramach której inwestycje wyniosły 47,5 miliarda dolarów. Celem chińskiego Wielkiego Funduszu jest wykorzystanie funduszy fiskalnych w celu przyciągnięcia kapitału prywatnego, koncentrując się na kluczowych segmentach łańcucha branżowego układów scalonych, w tym projektowaniu, produkcji, pakowaniu i testowaniu chipów.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE