Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Unia Europejska wprowadzi specjalny podatek na rzecz monitorowania platform cyfrowych?

Dyskusja między unijnymi urzędnikami, a tzw. gigantami cyfrowymi, trwa od lat. Teraz, jak podaje Reuters, UE szykuje nowe prawo, które zmusi korporacje do partycypowania w kosztach monitorowania ich własnej działalności. 

Jak podaje źródło, władze UE szykują nowe zasady współpracy z międzynarodowymi firmami internetowymi. Czołowi gracze na rynku social mediów powinni zacząć “szykować portfele” – nowe przepisy mają obciążyć ich opłatą wynoszącą do 0,1% rocznego dochodu netto. Ma to pokryć koszty monitorowania stron w obszarze zgodności z nowymi przepisami Unii Europejskiej, które wymagają większej kontroli nad ich treścią. Pobranie takiej opłaty byłoby zadaniem dla Komisji Europejskiej.

Jak podano w projekcie przepisów: „Opłata nie może przekroczyć 0,1% globalnego rocznego dochodu netto dostawcy bardzo dużych platform internetowych (lub bardzo dużej wyszukiwarki) w poprzednim roku finansowym”. Komisja Europejska definiuje bardzo duże platformy internetowe podlegające DSA (Digital Services Act) jako te, które mają co najmniej 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. W dokumencie stwierdzono, że dostawcy non-profit bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych będą zwolnieni z opłat, co przyniesie korzyści firmom takim jak Wikipedia i instytucjom badawczym.

Margrethe Vestager, duńska Komisarz działająca na rzecz ograniczania wpływu globalnych platform cyfrowych (fot. europarl.europa.eu)

Ile w praktyce zapłacą czołowe platformy internetowe? Jak twierdzi Reuters, powołując się na osobę bliską kręgów unijnych decydentów, Europejska Komisarz Margrethe Vestager powiedziała jeszcze w zeszłym miesiącu, że opłata może sięgać od 20 milionów euro do 30 milionów euro rocznie. Propozycja prawdopodobnie zyska poparcie państw członkowskich i prawodawców UE.

Oczywiście, należy założyć, że globalne korporacje po prostu przeniosą ciężar opłaty na użytkowników. Można więc spodziewać się np. nieco wyższych opłat za usługi chmurowe.

Dell Technologies przedstawia nową gamę inteligentnych produktów i rozwiązań, które będą miały decydujący wpływ na przyszłość pracy hybrydowej.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version