Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zielone centra danych, rozrywka w chmurze i diametralne zmiany w modelu pracy, wynika z prognoz Western Digital na 2022 rok.

Ostatnie dwa lata wywróciły do góry nogami wiele wcześniejszych prognoz dotyczących tego, jak rozwijać się będzie technologia. W związku z pandemią cały świat „przesiadł się” na pracę zdalną i ograniczył podróże – co z jednej strony wpłynęło na rozwój pewnych zjawisk, ale z drugiej: wyhamowało inne. Specjaliści z Western Digital pokusili się o przygotowanie nowej prognozy dotyczącej tego, jak w 2022 r. rozwijać się będą technologie z dziedziny przechowywania danych oraz pokrewne – oto ich przewidywania.

 

  1. Najszybciej rosnąć będzie ilość danych archiwalnych

Praca zdalna/hybrydowa pozostanie w 2022 r. niezmiernie popularna – szacuje się, że np. w Wielkiej Brytanii w tym modelu pracować będzie 52% zatrudnionych. Oznacza to, że firmowi specjaliści od IT muszą wszystkim tym osobom zapewnić wygodny, zdalnych dostęp do niezbędnych do pracy plików – przy czym znaczną (i najszybciej rosnącą w 2022 r.) część z nich stanowiły będą tzw. dane zimne (czyli archiwalne). To pliki, które muszą być zachowane i przechowywane w sposób, który pozwala na łatwe sięgnięcie po nie – ale nie muszą być dostępne błyskawicznie. Do tej kategorii zaliczymy wszelkie backupy, archiwa, dane z systemów monitoringu, badań naukowych itp. Specjaliści z Western Digital wyjaśniają, że do ich przechowywania nie są potrzebne najszybsze dostępne nośniki – z powodzeniem sprawdzą się ty dyski HDD czy napędy taśmowe.

 

  1. Początek ery “zielonych” centrów danych

Centra danych mogą zużywać ogromne ilości energii – co oznacza, że w niektórych krajach mogą być jednymi z głównych „producentów” (upraszczając) dwutlenku  węgla (szacuje się np. że w 2023 r. w Irlandii centra danych będą odpowiedzialne za zużycie 70% ogółu użytej energii elektrycznej).

Dlatego też w 2022 r. Western Digital spodziewa się masowej migracji operatorów takich systemów w kierunku zielonej, odnawialnej energii – przy czym będzie się to raczej przejawiało modernizowaniem istniejących centrów, niż budowaniem nowych. Jednym z wielu sposobów na ograniczenie zużycia energii może być np. wdrażanie nowych, bardziej pojemnych nośników danych (co pozwoli na ograniczenie ich liczby). Dominującą tendencją będzie właśnie zagęszczanie zapisu danych – czyli podejmowanie wszelkich danych w kierunku przechowania większej ilości danych na mniejszej ilości urządzeń.

 

  1. Obawy o niezależność danych

Jednym z efektów pandemii było przyspieszenie wdrażania usługi cyfrowych w administracji publicznej – co z kolei zaowocowało nową falą dyskusji o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo danych oraz ich suwerenność (innymi słowy, jak zadbać o to, by państwowe dane pozostawały poza zasięgiem osób niepowołanych). Western Digital spodziewa się, że w bieżącym roku zaowocuje to modernizowaniem wielu rządowych systemów przechowywania danych – tak, by spełniały one nowe, wyśrubowane oczekiwania względem bezpieczeństwa i poufności danych. Wiązać się to będzie zarówno z zapewnieniem odpowiednych systemów bezpieczeństwa, ale też organizowaniem systemów storage tak, by państwowe dane pozostawały w granicach krajów czy organizacji międzynarodowych (np. UE).

 

  1. Przyszłość grania jest w chmurze

2021 był rokiem popularyzowania się usług pozwalających na uruchamianie gier w chmurze – bez konieczności pobierania i instalowania ich na urządzeniu użytkownika. W 2022 r. ten trend będzie się tylko umacniał – bo za sprawą usług takich jak np. filmowy Netfilx użytkownicy oswoili się już z tym modelem „dostarczania” rozrywki (najlepszym dowodem może być start usługi Netflix Games pod koniec 2021 r.). Do obsłużenia takich usług niezbędne będzie sprawne funkcjonowanie centrów danych – a marki takie Xbox czy Netflix będą zmuszone do wirtualizowania owych centrów, aby móc sprawnie obsłużyć zainteresowanych graczy i pozostać dochodowymi w tym nowym świecie.

Specjaliści Western Digital dodają, że w 2022 r. w świecie gier ważnym zjawiskiem staną się również tokeny NFT – jako, że wielu producentów gier widzi w tej technologii rozwiązanie, które łatwo i z korzyścią da się zaimplementować do  rozgrywki (np. do potwierdzania autentyczności unikalnych przedmiotów w grach).

 

Technologie, które odmienią komunikację! Globalny CTO Dell Technologies przedstawia krótko- i długoterminowe prognozy dotyczące rozwoju branży IT.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

3,272FaniLubię
8,021ObserwującyObserwuj
1,060SubskrybującySubskrybuj

POLECANE

Lenovo rozdało motocykle Ducati Monster! Wyścigowy finał konkursu „Forza Ducati! Forza Lenovo!”

Rozpoczęty wiosną ubiegłego roku konkurs „Forza Ducati!Forza Lenovo!” zakończył się i czas na przekazanie zwycięzcom nagród. A te są imponujące: 15 motocykli Ducati Monster...

NOWE WYDANIE

NAJNOWSZE