Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Z Doliny Krzemowej do Krakowa: Pracował u boku Steve’a Jobsa, teraz rozwija w Polsce wyjątkową firmę IT

Przez lata pracował w Apple, m.in. jako dyrektor ds. projektowania produktów. Rozwijał także technologicznego jednorożca – firmę Nest, sprzedaną następnie Google’owi. Jest seryjnym przedsiębiorcą oraz specjalistą w dziedzinie innowacji. Andy Baynes postanowił rozwijać usługi IT w Krakowie. W GT stawia na pracę zdalną i autonomię pracowników.

Andy Baynes przez 12 lat pracował w firmie Apple u boku Steve’a Jobsa i Tima Cooka. Potem odszedł razem z Tonym Fadellem, byłym starszym dyrektorem ds. rozwoju iPoda, aby wejść w świat automatyki domowej. Zajął się biznesowym rozwojem inteligentnych termostatów firmy Nest, którą Google w 2014 r. odkupił za rekordową kwotę 3,2 mld dolarów.

Dziś Baynes angażuje się w nowe projekty. Jednym z nich jest firma GT, która powstała cztery lata temu. Jest ona połączeniem butikowego software house, który zapewnia klientom pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej oraz studia rozwoju produktu, świadczącego usługi data science. Pierwotnie jej siedzibą był Kijów, ale ze względu na wybuch wojny zdecydowano o relokacji do Krakowa.

 

Zbiór najlepszych praktyk

Przez całą moją karierę zawodową pracowałem w firmach produktowych. Gdy dołączyłem do zespołu Apple, było jeszcze małą firmą (udział w rynku poniżej 1%). Nest był startupem działającym w garażu w Palo Alto. Firmy produktowe, a zwłaszcza startupy, to miejsce, gdzie jest najwięcej zabawy. Nigdy nie przejdę na emeryturę, jeśli tylko będę mógł kontynuować pracę z firmami produktowymi. To właśnie tam można szybko wprowadzać innowacje, szybko podejmować decyzje i pokazywać dużym graczom, jak prawidłowo budować produkty. GT jest przedłużeniem tej podróży – zapewnia Andy Baynes.

 

Jego zdaniem, istnieje zestaw dobrych praktyk i zachowań – obserwował je w dużych organizacjach, które sprawiają, że firma może rozwijać się szybciej niż konkurencja i które dziś z powodzeniem przemyca w swojej własnej firmie.

 

W Apple bardzo dobrze podchodziło się do kwestii nagradzania dobrych inżynierów, dając im ogromną władzę i autonomię. Struktura, koncentracja i kierunek rozwoju produktu były oczywiście priorytetem, ale sposób, w jaki cele firmy zostaną zrealizowane, leżały po stronie poszczególnych inżynierów. Od każdego oczekiwano, że będzie najlepszy w tym, co robi, a kultura organizacyjna dawała motywację, aby to robić – podkreśla.

 

Chcesz odnieść sukces? Get out of the box!

Siła firmy GT ma wynikać z jej eksperckości, nastawienia na pomoc klientom w ich rozwoju oraz atmosfery sprzyjającej rozwojowi inżynierów. Ale, jak podkreśla Baynes, jest jeszcze jeden element.

 

W GT nie mamy zespołu sprzedaży i nie polujemy na klientów. Cała nasza działalność opiera się na polecaniu przez klientów. Możemy sobie na to pozwolić dzięki zorientowaniu na potrzebach klienta, na które składa się pozyskiwanie utalentowanych programistów i inżynierów, w połączeniu z naprawdę dobrym wykonywaniem usług. Chcemy, by każdy klient widział nasze zaangażowanie i indywidualne podejście podczas pozyskiwania dla niego zewnętrznego zespołu wykonawczego – wyjaśnia Baynes.

 

Kolejnym ukłonem w stronę oczekiwań inżynierów jest zdalny model pracy. Baynes przyznaje, że pandemia miała bardzo wielki wpływ na skłonienie firm o bardziej tradycyjnym, konserwatywnym podejściu do zatrudnienia. Wiele z nich przyjęło nowy model pracy.

 

Niektóre firmy lepiej niż inne zmieniły swoje techniki zarządzania, pozwalające dostosować i zoptymalizować praktyki pracy zdalnej. Nieuchronną przyszłością przedsiębiorstw o profilu technologicznym są zespoły pracowników zdalnych i zewnętrznych. Nowoczesne firmy rozmieszczają swoje zdalne zespoły w obszarach, w których każdy inżynier może łatwo i regularnie korzystać ze wspólnych przestrzeni do współpracy – wyjaśnia.

 

W krakowskiej siedzibie GT pracuje m.in. zespół marketingu, rekrutacji, obsługi klienta i HR. Firma ma też w Polsce zespół programistów, którzy pracują zdalnie z różnych miast i przyjeżdżają do biura raz na 1-2 miesiące.

 

IBM podczas uroczystej gali nagrodził swoich najlepszych Partnerów Handlowych w Polsce za rok 2021.

3,272FaniLubię
9,672ObserwującyObserwuj
1,560SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE