Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Wizje rozwoju, możliwości oraz wyzwania jakie stoją przed sektorem dystrybucji IT w Polsce, komentuje Dominik Kaczmarek, CEO KOMSA Poland / Westcoast Group

Rok 2023 był okresem nie tylko zmian, ale także testów dla wielu branż, w tym dla sektora dystrybucji IT. Wizje na przyszłość, podzielone przez szereg ekspertów, ukazują złożoność i dynamiczność, która towarzyszy temu sektorowi.

Zmiany, które powstały w biznesach dystrybucyjnych w ciągu ostatnich kilku lat tworzą niezwykle interesujące środowisko, wymagające ciągłego doskonalenia; tak na poziomie oferty, jak i zespołu oraz jakości usług. Dawny, tradycyjny model dystrybucji, sprowadzającej się do obsługi logistycznej i finansowej, jest dziś jedynie częścią szerszych operacji prowadzonych przez dystrybutorów. To natomiast sprawia, że firmy dystrybucyjne podlegają szeregowi wyzwań, związanych zarówno ze zmieniającym się rynkiem, jak i coraz większej liczbie rodzajów prowadzonych operacji.

O wyzwaniach, jakie stoją przed czołowymi dystrybutorami na polskim rynku, zapytaliśmy u źródeł. Swoimi przemyśleniami podzielili się z nami prezesi najważniejszych firm dystrybucyjnych.

Dominik Kaczmarek, CEO KOMSA Poland / Westcoast Group, wyraźnie wskazuje natomiast na znaczenie strony kosztowej biznesu dystrybucyjnego, oraz zmiany, jakie zaszły w inwestycjach publicznych w ostatnim czasie. Jednocześnie prezes wrocławskiej firmy zwraca uwagę na istotne zmiany, jakie są udziałem jego firmy (mowa oczywiście o przejęciu przez Westcoast Group). Podobne zmiany zwykle stanowią wyzwanie dla organizacji i nieraz potrzeba nieco czasu, by scalić procesy biznesowe łączonych podmiotów. Jednocześnie Dominik Kaczmarek jest optymistą oceniając perspektywę na pozostałe trzy kwartały 2024 roku.

 

Dominik Kaczmarek, CEO KOMSA Poland / Westcoast Group.

 

– Niezmiennie największych wyzwań dla rynku dystrybucyjnego ICT należy się doszukiwać po stronie kosztów prowadzenia działalności (głównie: koszt pieniądza oraz koszty HR) oraz zmienności rynku. Zeszłoroczne wybory parlamentarne implikują weryfikację istniejących inwestycji, także pod kontem ich kontynuacji (patrz: programy „Notebook dla ucznia”, „Notebook dla nauczyciela”), krótkofalowo ma to lokalnie wpływ na perspektywę przede wszystkim rynku notebooków, z drugiej spodziewane strony uruchomienie środków z NRP powinno akcelerować inwestycje.

– Rok 2024 będzie dla nas rokiem finalizacji akwizycji realizowanej przez Westcoast Group, kontynuacji naszego wzrostu na lokalnym rynku, oraz implementacji nowych narzędzi z obszaru IT. Wszystko po to, aby zapewnić sobie właściwą perspektywę rozwoju. 2023 pokazał korektę na poziomie 2% dla rynku dystrybucyjnego ICT, CARG dla lat 2023-2026 jest prognozowany na poziomie 1,4%. Na ten moment rok 2024 posiada zarówno duże szanse – inwestycje NRP, jak i istotne zagrożenia – np. kontynuacja i obraz programów dla ucznia i nauczyciela; Konkluzja może być tu niejednoznaczna i w istotnej części zależna od polityki rządu. Patrzę na ten rok optymistycznie, widząc możliwość inkrementalnego biznesu.

 

Wszystkie komentarze dotyczące wizji rozwoju, możliwości oraz wyzwań jakie stoją przed sektorem dystrybucji IT w Polsce, w ocenie liderów czołowych firm dystrybucyjnych znajdują się w poniższym materiale:

Wizje rozwoju, możliwości oraz wyzwania jakie stoją przed sektorem dystrybucji IT w Polsce, w ocenie liderów czołowych firm dystrybucyjnych 

 

PODSUMOWANIE

Analizując wypowiedzi ekspertów, możemy wyciągnąć kilka wniosków dotyczących kluczowych trendów oraz wspólnych elementów widocznych w ich wypowiedziach.

Pierwszym jest oczywiście transformacja cyfrowa. Wszyscy nasi rozmówcy wskazują na rosnące znaczenie transformacji cyfrowej dla sektora dystrybucji IT. Rozwój technologii cyfrowych oraz zmieniające się potrzeby klientów stwarzają nowe możliwości biznesowe, ale także wymagającią adaptację firm dystrybucyjnych. To swoisty “umbrella term”, który mieści wiele elementów postępującej modernizacji przedsiębiorstw, instytucji i sektora konsumenckiego.

Kolejnym trendem, który dziś kształtuje branżę, jest szeroko rozumiane cyberbezpieczeństwo. W kontekście coraz większego zagrożenia cybernetycznego, eksperci podkreślają rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa jako integralnego elementu biznesu IT. Firmy dystrybucyjne muszą być gotowe dostarczać klientom skuteczne rozwiązania zabezpieczające przed atakami cybernetycznymi.

Kolejnym wspólnym punktem jest zrównoważony rozwój. Coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi i zrównoważonym rozwojem staje się istotnym elementem konkurencyjności na rynku. Firmy dystrybucyjne muszą być w stanie dostarczyć klientom produkty i usługi zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Eksperci podkreślają konieczność elastycznego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe oraz aktywnego dostosowywania strategii biznesowej do nowych wyzwań i możliwości. Firmy dystrybucyjne muszą być gotowe do szybkiego reagowania na zmiany i dynamicznie rozwijać swoje działania.

Jako czynnik aktywnie wpływający na biznes dystrybucyjny szefowie firm tej branży wskazują też na geopolitykę. Konflikty handlowe i napięcia geopolityczne mają istotny wpływ na rynek IT, zwłaszcza w kontekście globalnych łańcuchów dostaw. Firmy dystrybucyjne muszą monitorować sytuację geopolityczną i być przygotowane na ewentualne zmiany w środowisku biznesowym.

Wnioski te sugerują, że przyszłość sektora dystrybucji IT będzie kształtowana przez dynamiczne zmiany technologiczne, wzrastające zagrożenia cybernetyczne oraz coraz większą świadomość społeczną i ekologiczną. Firmy dystrybucyjne, aby odnieść sukces, będą musiały być elastyczne, innowacyjne i gotowe dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych.

W analizie wypowiedzi ekspertów warto zauważyć zbieżność w kwestii kluczowych wyzwań, takich jak uwarunkowania geopolityczne, zmienność rynku czy rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie, wskazują oni na różnorodność perspektyw, co ukazuje złożoność i dynamiczność środowiska biznesowego, w którym działa sektor dystrybucji IT. Dlatego też, aby odnieść sukces w nadchodzących latach, firmy muszą być gotowe do elastycznego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe oraz do aktywnego dostosowywania swoich strategii do nowych wyzwań i możliwości.

 

IT RESELLER nr 357/2024 “Inwestycje w nasze rozwiązania są kluczowe dla każdego biznesu” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Maciej Kamiński, Dyrektor Samsung Memory na Polskę i region CEE

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version