Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Z odpowiedzi zarządzających firmami wyłania się obraz wyraźnych celów i priorytetów, a także lekcji wyciągniętych z trwającego kryzysu, wynika z polskiej edycji raportu PwC “CEO Survey”

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu i lutym 2021 r. w grupie ponad 5000 prezesów na całym świecie. Z odpowiedzi zarządzających firmami wyłania się obraz wyraźnych celów i priorytetów, a także lekcji wyciągniętych z trwającego kryzysu.

 

W drodze do nowej normalności

Perturbacje wywołane przez pandemię uruchomiły na całym świecie bezprecedensową w swojej skali pomoc publiczną dla firm, dzięki czemu udało się utrzymać wiele miejsc pracy, a także powstrzymać falę upadłości firm. Przedsiębiorcy stanęli przed wyzwaniami, z jakimi nigdy wcześniej nie musieli się mierzyć. W jakim miejscu, po roku od rozpoczęcia pandemii, jesteśmy teraz? Zdecydowana większość ankietowanych przez PwC menedżerów oczekuje odbicia globalnej gospodarki i powrotu korzystnych perspektyw dla biznesu. Jednak w Polsce ten odsetek jest relatywnie niski.

Wzrosty w gospodarce i przychodach firm

Mimo globalnej recesji rekordowa liczba prezesów na świecie uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nastąpi odbicie w gospodarce – takie przekonanie wyraziło 76% badanych. W Europie Środkowo-Wschodniej ta grupa jest nieco mniejsza i wynosi 63%. Prezesi w Polsce są najmniej optymistyczni w prognozach wzrostu globalnej gospodarki – jej wzrostu spodziewa się 53% respondentów. Jednocześnie zdecydowana większość liderów biznesu spodziewa się wzrostu przychodów swoich biznesów. Pewnych takiego scenariusza w perspektywie 12 miesięcy jest 76% polskich prezesów, a w perspektywie 3 lat aż 86% badanych (na świecie odpowiednio 85% i 88%).

Ryzyka na horyzoncie

Chociaż to pandemia wydawała się największym zagrożeniem dla biznesu w ostatnich 12 miesiącach, polscy liderzy biznesu pytani o ryzyka, które ich niepokoją, wskazali przede wszystkim na niepewność związaną z regulacjami podatkowymi (90% respondentów). Różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami nie są jednak duże – na drugim miejscu (88% odpowiedzi) znalazła się niepewność co do wzrostu gospodarczego, a na kolejnym (86%) aż 3 zagrożenia ex eaquo: pandemia, przeregulowanie rynku i wzrost obciążeń podatkowych.Patrząc nieco głębiej, jedynie na odpowiedzi “jestem tym bardzo zaniepokojony”, na pierwszym miejscu ex eaquo znalazły się pandemia i inne kryzysy zdrowotne oraz przeregulowanie rynku – po 39% wskazań, a dalej niepewność regulacyjna oraz cyberzagrożenia – po 37% wskazań.

 

W pierwszej 15 największych zagrożeń wskazywanych przez polskich menedżerów nie znalazły się ani ryzyka związane z dostępnością pracowników z kluczowymi umiejętnościami, ani dezinformacją wywołaną falą fake newsów. Nadal jednak znaczna część prezesów wyraża zaniepokojenie tymi zjawiskami – 61% w odniesieniu do kluczowych umiejętności i 63% do dezinformacji (po zsumowaniu odpowiedzi “bardzo zaniepokojony” i “w pewnym stopniu zaniepokojony”). Wśród prezesów firm na świecie te ryzyka było wymieniane częściej – odpowiednio 72% i 70%.

W ciągu ostatniego roku zaobserwować można globalnie znaczne przyspieszenie działań w obszarze ESG, zwłaszcza w zakresie zmian klimatu. Martwić może jednak fakt, że polskie spółki wydają się nie traktować tych kwestii z wystarczającą powagą. 35% firm z Polski przyznaje, że powinna robić więcej w kwestii mierzenia i raportowania kwestii wpływu na środowisko (globalnie odpowiednio 39% i 43%). Mimo to, zaledwie 22% liderów biznesu w Polsce przyznaje, że zmiany klimatu i szkody środowiskowe znalazły się w ich strategii zarządzania ryzykiem (40% globalnie). – Piotr Rówiński Partner w PwC, lider zespołu ds. zarządzania ryzykiem

Jak firmy odpowiedziały na COVID-19

W czasie pandemii ochrona miejsc pracy stała się jednym z priorytetów dla rządów państw i liderów biznesów. Z odpowiedzi uzyskanych od polskich respondentów badania wynika, że 43% przedsiębiorstw nie zmieniło poziomu zatrudnienia w ostatnich 12 miesiącach. Co więcej, 22% firm przyznaje, że zwiększyła liczbę pracowników. Perspektywa kolejnych miesięcy i lat wygląda zdecydowanie lepiej. 43% firm z Polski zamierza zwiększyć zatrudnienie w tym roku, a w ciągu 3 lat takie plany deklaruje aż 78% badanych.

 

W najbliższych 12 miesiącach firmy zamierzają skupić się na szukaniu efektywności operacyjnej – takiej odpowiedzi udzieliło 69% polskich respondentów. Z kolei w perspektywie 3 latach priorytetami dla liderów biznesu będzie zwiekszenie inwestycji na inicjatywy wspomagające osiąganie efektywności kosztowej (82%), na transformację cyfrową (73%) oraz cyberbezpieczeństwo (57%).

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przeczytaj polską edycję raportu CEO Survey (kliknij w link).

https://itreseller.com.pl/itrnewit-reseller-tv-7/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE