Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Wirtualna rzeczywistość w medycynie pomaga szkolić następne pokolenie pracowników służby zdrowia.

VR w medycynie jest wykorzystywany na co dzień: w edukacji personelu, szkoleniach chirurgicznych, stomatologii, w planowaniu operacji, w leczeniu  zaburzeń i chorób, w doradztwie dla pacjentów i wielu innych zastosowaniach, dosłownie w każdej dziedzinie medycyny.

Przez wiele lat idea wirtualnej rzeczywistości była wymieniana wyłącznie w literaturze i filmach science-fiction. Brakowało technologii, wiedzy i wystarczającej mocy obliczeniowej, aby zastosować ją w praktyce. Dopiero na początku lat 90tych udało się zapewnić wystarczająco dobrą jakość wizualną, audio a także całkiem realne odwzorowanie fizyki. Nawet wtedy wykorzystanie VR ograniczało się jednak głównie do branży rozrywkowej, motoryzacyjnej oraz militarnej. Dopiero w XXI wieku technologia wirtualnej rzeczywistości rozwinęła się na tyle, aby oferować wiarygodne wirtualne światy za pomocą wydajnych, wygodnych i przystępnych cenowo urządzeń. Obecnie koncepcja wirtualnej rzeczywistości znalazła nowe, praktyczne zastosowanie w różnych branżach. Szczególnie ważną rolę odgrywa w medycynie. Zapewnia wirtualne środowisko umożliwiające terapię, trening ratowniczy czy rehabilitację. Służy także jako platforma edukacyjna dla obecnych i przyszłych pracowników opieki zdrowotnej.

 

Kurs udzielania pierwszej pomocy w 4HELP VR

Szkolenie medyczne w VR tworzy obszar fascynujących możliwości. Porusza nie tylko wyobraźnię fanów science-fiction, ale także badaczy klinicznych i lekarzy. Chociaż dziedzina ta jest stosunkowo nowa, coraz częściej pojawiają się przykłady pozytywnego wpływu VR na życie pacjentów i pracę medyków. Wirtualna rzeczywistość może być na przykład wykorzystywana w szkoleniu ratowników medycznych. Umożliwia ona naukę postępowania w scenariuszach awaryjnych i sytuacjach wysokiego ryzyka w symulowanym, wirtualnym, a co za tym idzie, bezpiecznym środowisku. Uczestnicy takich szkoleń, dzięki treningowi odpowiednich reakcji, stają się lepiej przygotowani do radzenia sobie z podobnymi zdarzeniami w realnych sytuacjach.

 

 

Wrocławska firma 4HELP VR wykorzystała potencjał tej technologii i stworzyła kurs pierwszej pomocy w wirtualnej rzeczywistości. Trening powstał z myślą o wszystkich firmach i placówkach edukacyjnych, które korzystają ze szkoleń BHP oraz pierwszej pomocy. 4HELP VR oraz HTC VIVE dostarczają niezawodne narzędzie, dzięki któremu zaoszczędzimy czas, ograniczymy wydatki i uzyskamy bezkonkurencyjne efekty. Komplet wyposażenia do wirtualnej nauki pierwszej pomocy składa się z fantomu oraz z zestawu VR VIVE Focus 3 z autorskim oprogramowaniem opracowanym przez ratownika medycznego z 4HELP VR. Aplikacja Pierwsza Pomoc umożliwia odbycie szkolenia i uzyskanie praktycznych i skutecznych umiejętności ratowania życia w bardzo krótkim czasie.

Program 4HELP VR obejmuje szkolenie z zakresu: bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, wezwania pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zastosowania Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego w RKO, pozycji bocznej i monitorowania czynności życiowych i postępowania z poszkodowaniem urazowym.

Argumentami przemawiającymi za prowadzeniem szkoleń przy użyciu VR są:

  • większe możliwości wyrażone w szerszej gamie symulacji
  • niższy koszt przeprowadzenia kompletnych szkoleń
  • wiedza nabyta w szkoleniu VR jest doświadczeniem, które bardzo łatwo odzwierciedlić
    w rzeczywistości

Najnowsze badania nad wirtualną rzeczywistością dowodzą bowiem, że jeżeli czegoś doświadczymy w VR, to następnym razem nasza postawa i reakcja wobec zagrożenia w świecie realnym będzie szybsza, bardziej pewna siebie, a przez to skuteczniejsza. *

 

 

Leczenie depresji w VR TierOne

Wirtualna Rzeczywistość leczy nie tylko ciało, ale i duszę. Dowodem na to jest VR TierOne. Przebadane naukowo rozwiązanie, dedykowane jest w szczególności osobom zmagającymi się z depresją i stanami lękowymi, występującymi samodzielnie lub w przebiegu ciężkich chorób takich jak: depresja, COVID-19, zawał czy udar. VR TierOne zostało stworzone jako pomoc terapeutyczna dla pacjentów, lekarzy, psychologów, rehabilitantów i terapeutów. VR TierOne z powodzeniem pomoże zadbać także o dobrostan psychiczny zarówno zestresowanych pracowników, jak i podopiecznych domów opieki.

Rozwiązanie VR TierOne ten składa się z trzech części: z gogli HTC VIVE Pro, komputera i programu terapeutycznego. Urządzenie medyczne pozwala na przejście do wykreowanego Wirtualnego Ogrodu Odrodzenia, pełną immersję w wirtualnej rzeczywistości i przeprowadzenie w tych optymalnych warunkach skutecznej terapii. Leczenie podzielone jest na osiem sesji trwających po 20 minut.

 

VR szkoli przyszłe pokolenia lekarzy

Wykorzystywana do edukowania studentów w zakresie diagnozy, leczenia, rehabilitacji, chirurgii, technik poradnictwa i nie tylko, wirtualna rzeczywistość w medycynie pomaga szkolić następne pokolenie pracowników służby zdrowia. Technologia symulacji medycznej ma bardzo wiele zalet, takich jak umożliwienie uczącym się sprawdzania swoich umiejętności bez obawy, że popełnią potencjalnie zagrażające życiu błędy. Wirtualna rzeczywistość w medycynie prewencyjnej i doradztwie może natomiast nauczyć studentów oceniać stan pacjenta i dostarczać wnikliwych informacji zwrotnych i wskazówek o zdrowiu w ramach diagnozy wstępnej.

 

 

 

Jaki wybrać sprzęt?

Odpowiednie gogle do VR są podstawą sukcesu każdej branży. Obecnie znajdziemy na rynku dość duży wybór zestawów do VR, począwszy od lekkich okularów HTC VIVE Flow, które zmieszczą się bez problemu w kieszeni marynarki, przez przenośne zestawy HTC VIVE Focus 3, które mają wbudowany akumulator i dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, nie potrzebują komputera do działania, po najbardziej zaawansowane zestawy HTC VIVE Pro 2 z precyzyjnym śledzeniem ruchów użytkownika przy użyciu rozlokowanych w pomieszczeniu stacji bazowych. W ofercie VIVE znajdziemy dodatkowo szeroki wybór akcesoriów, które zapewniają jeszcze większą immersję i bardziej realistyczne doświadczenia.

VIVE Facial Tracker dokładnie śledzi i odwzorowuje w środowisku VR mimikę twarzy użytkownika. Urządzenia śledzące ruch VIVE Tracker 3.0, pozwalają odtworzyć ruch każdej kończyny lub tułowia, ale może być też stosowany do odwzorowania w VR ruchu fizycznego akcesorium ze świata realnego – stetoskopu, głowicy USG czy choćby lancetu. Dzięki VIVE Wireless Adapter uwolnimy się całkowicie od kabli, łączących VIVE Pro 2 z komputerem. Zestaw VIVE Pro Eye, potrafi natomiast odwzorować ruchy gałek ocznych użytkownika, dzięki czemu rozmówca lub student potrafi dokładniej odczytać emocje i intencje prowadzącego np. wykład. Na rynku znajdziemy też całą masę dodatkowych urządzeń takich jak np. kontrolery rozpoznające ruch poszczególnych palców dłoni czy kamizelki i rękawice haptyczne, w których można poczuć fizyczny dotyk lub kształt wirtualnych obiektów. Wciąż powstają też nowe urządzenia, odpowiadające na nowe potrzeby, rodzące się wraz z rozprzestrzenianiem się zastosowania VR w różnych dziedzinach pracy i życia.

Zalety wirtualnej rzeczywistości w medycynie już teraz są niepodważalne. Jej zastosowanie w praktycznych przypadkach w ochronie zdrowia ma jeszcze większy potencjał. Poprzez zapewnienie w pełni immersyjnego środowiska, które stymuluje nasze różne zmysły, poddawanie zabiegom medycznym staje się mniej stresujące i bezpieczniejsze zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Mimo, że sięganie po wirtualną rzeczywistość jest w medycynie trendem stosunkowo nowym, można zaobserwować jej stały rozwój zarówno w obszarach technologicznych, ale także w samej medycynie. Naukowcy zidentyfikowali wiele korzystnych efektów, jakie wniosło zastosowanie technologii VR.  Ponadto, wirtualna rzeczywistość może być stosowana w różnych obszarach opieki zdrowotnej, oferuje wrażenia użytkownika w kontrolowanym środowisku, zapewnia też szczegółowe obrazy 3D, zwiększa elastyczność i opcje konfiguracji szkoleń. Jednak najważniejsze jest to, że potencjalny błąd w środowisku VR nie kosztuje pacjenta utraty zdrowia lub nawet życia.

 

Huawei idzie w różne kierunki rozwoju. Nowa inwestycja w sektor baterii.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE