Unia Europejska i Singapur zawierają umowę o handlu cyfrowym
Dominika Przewoźnik
Unia Europejska i Singapur zakończyły negocjacje w sprawie umowy o handlu cyfrowym. Poskutkowało to podpisaniem porozumienia, którego celem jest ułatwienie transgranicznego przepływu danych i kształtowanie globalnych zasad dotyczących danych (EUSDTA).
To pierwsza tego rodzaju umowa między obiema stronami. To również piąta umowa dotycząca gospodarki cyfrowej Singapuru. Wcześniej podpisał on podobne ustalenia z Australią, Koreą Południową, Wielką Brytanią, Chile i Nową Zelandią.
Porozumienie zostało ogłoszone wspólnie w Brukseli przez Grace Fu, minister ds. stosunków handlowych Singapuru oraz Valdisa Dombrovskisa, wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej ds. gospodarki.
– EUSDTA podkreśla wspólne zaangażowanie Singapuru i UE w zapewnienie naszym firmom i obywatelom pewności prawnej i zaufania podczas dokonywania transakcji w gospodarce cyfrowej, w szybko zmieniającym się krajobrazie regulacyjnym – powiedziała Fu.
Umowa ta wzmocni stosunki handlowe między UE a Singapurem poprzez:
- ułatwienie cyfrowego handlu towarami i usługami;
- zapewnienie transgranicznego przepływu danych bez nieuzasadnionych barier;
- zwiększenie zaufania do handlu cyfrowego, w tym poprzez surowe przepisy dotyczące spamu.
Singapur jest już piątym co do wielkości partnerem UE w handlu usługami, a ponad połowa z nich jest świadczona cyfrowo. W 2022 roku ich wartość wyniosła 43 miliardy euro. W przypadku UE umowa odzwierciedla jej aspiracje do bycia światowym podmiotem wyznaczającym standardy w handlu cyfrowym, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Azji i Pacyfiku.
Umowa musi jeszcze zostać ostatecznie ratyfikowana przez Singapur, a w UE przez rządy krajowe i Parlament Europejski.