TSMC zabezpiecza blisko 2 mld USD dotacji na zakłady w Japonii i Chinach
Joanna Żabnicka
Rządy na całym świecie coraz częściej uznają półprzewodniki za kluczowe aktywa strategiczne, co napędza wyścig o dotowanie wzrostu branży. Dzięki najnowocześniejszej technologii TSMC, który jest liderem na rynku globalnym, stał się ona kluczowym celem zachęt inwestycyjnych ze strony różnych rządów.
TSMC przyspiesza swoją globalną ekspansję, otrzymując solidne wsparcie od rządów w Japonii i Chinach. Tylko w pierwszej połowie tego roku TSMC zabezpieczyło prawie 8 miliardów dolarów tajwańskich dotacji od obu krajów, co zwiększyło całkowitą pomoc rządową z Japonii i Chin do 62,5 miliarda dolarów tajwańskich (około 1,96 miliarda dolarów amerykańskich).
Jak podaje referuje TrendForce za Central News Agency, raporty finansowe TSMC pokazują, że jej spółki zależne – JASM w Japonii i Nankin w Chinach – otrzymały te dotacje, aby wesprzeć swoje plany utworzenia i prowadzenia zakładów produkcyjnych w Kumamoto i Nankinie. Środki te są przeznaczone głównie na zakup nieruchomości, zakładów i sprzętu, a także na pokrycie kosztów budowy i eksploatacji.
TSMC poinformowało, że otrzymało 7,051 mld NT$ dotacji z Japonii i Chin w 2022 r., a następnie 47,545 mld NT$ w 2023 r. i dodatkowe 7,956 mld NT$ w pierwszej połowie tego roku, co daje łącznie 62,5 mld NT$.
TSMC ugruntowało już swoją obecność w Kumamoto w Japonii i Arizonie w USA i rozszerza swoje 28-nm moce produkcyjne w Chinach. 20 sierpnia TSMC rozpoczęło budowę swojej Europejskiej Spółki Produkcyjnej Półprzewodników (ESMC) w Dreźnie w Niemczech, co oznacza początek wstępnej fazy przygotowania gruntu pod nową fabrykę płytek.
W kwietniu Departament Handlu USA ogłosił dotację w wysokości 6,6 mld USD na zaawansowaną fabrykę TSMC w Arizonie. Jednak TSMC nie otrzymało jeszcze tych środków i nie spekuluje na temat przyszłych dotacji rządowych.