Telewizory Samsung kończą „osiemnastkę” – czego możemy się po nich spodziewać?
Dominika Przewoźnik
Telewizory Samsung od 18 lat są kupowane na całym świecie. Firma twierdzi, że otrzymują one różnego rodzaju nagrody są za jakość obrazu, design oraz za szybkie, intuicyjne menu i dużą liczbę sprawdzonych, certyfikowanych aplikacji.
Producent gładko wszedł w erę sztucznej inteligencji w kategorii TV, czego przykładem są modele Excellence Line Neo QLED reprezentujące trzecią generację rozwiązań AI firmy Samsung. Dodatkowe technologie takie jak Bezpieczeństwo Samsung Knox, Smart Things, czy zastosowanie w praktyce zasad zrównoważonego rozwoju, sprawiają że telewizory Samsung idą z duchem czasu.
Na niewątpliwie mocną pozycję firmy Samsung na rynku składa się wiele czynników, a wśród nich m.in. zróżnicowane portfolio, obejmujące dziś telewizory QLED, OLED, serię Excellence Line i osobną kategorię Lifestyle. W samym tylko 2024 r. Samsung wprowadzi do sprzedaży 21 nowych modeli telewizorów.
Na sklepowe półki trafią m.in. nowe modele telewizorów Samsung OLED. W 2023 r. OLED-y marki Samsung zostały według wewnętrznych danych liderem w swojej kategorii pod względem wartości sprzedaży i osiągnęły 31-procentowy udziału w rynku. W tym roku Polacy będą mogli wybierać wśród 5 modeli telewizorów Samsung OLED (S95D, S94D, S92D, S90D, S85D) z ekranami o przekątnej od 48 do 83 cali. W portfolio znajdziemy również modele mini-LED o przekątnej sięgającej 114 cali.
Ulepszone życie dzięki AI
Historia inwestycji w badania i rozwój technologii AI sięga ponad dziesięciu lat wstecz. Obecna, najnowsza generacja procesorów – Neural Quantum 8K Gen3 – obsługuje 512 sieci neuronowych. Układy te znalazły zastosowanie w modelu Samsung Neo QLED QN900D 2024. Algorytmy AI w tym telewizorze, dzięki technologii Skalowania AI 8K Pro, mogą skalować materiał w jakości SD, HD i 4K do rozdzielczości 8K, wyostrzając obraz i zapewniając wykorzystanie pełnego potencjału procesora, rozdzielczości i algorytmów oraz wzrost szczegółowości obrazu w porównaniu z tą samą treścią odtwarzaną na telewizorze 4K. Funkcja Upłynniacz Ruchu AI Pro usuwa natomiast typowe problemy związane z oglądaniem wszelkich treści z dynamicznie zmieniającym się obrazem, na przykład wydarzeń sportowych.
Bezpieczeństwo Samsung Knox – ochrona prywatności
Bezpieczeństwo jest bardzo ważne dla każdego użytkownika. Dzięki rozwiązaniu Samsung Knox każda funkcja, aplikacja i platforma jest objęta ochroną. Wrażliwe dane, takie jak kody PIN i hasła, są chronione przez usługę Samsung Knox Security, która zabezpiecza inteligentne urządzenia domowe skomunikowane z telewizorem i automatycznie blokuje nieautoryzowane złośliwe oprogramowanie i witryny phishingowe.
Jednym z elementów bezpieczeństwa jest też ochrona telewizora poprzez regularne aktualizacje, audyty i monitoring.
Nowości w Smart Things – jeszcze więcej możliwości
Telewizory Smart TV w wersji 2024 mają wbudowany Hub IoT, który obsługuje standardy Matter i HCA w celu łatwej integracji z różnymi inteligentnymi urządzeniami. Co więcej oferują one Widok Mapy 3D umożliwiający intuicyjne zarządzanie domem i wgląd we wzorce zużycia energii.
Połączenie ze Smartfonem z kolei ułatwia wygodne sterowanie telewizorem za pomocą przycisków kierunkowych, wyboru kanału i regulacji głośności w aplikacji Smart Things na smartfonie. Dostępny jest też bezpośredni dostęp do aplikacji i treści, co pozwala na dostosowanie ikon wyświetlanych w interfejsie, dzięki czemu jest on wszechstronny i niezwykle funkcjonalny.
Zrównoważony rozwój – na każdym etapie produkcji i użytkowania
Samsung planuje, że do 2050 r. wszystkie podmioty z jego grupy mają zaspokajać zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i powinny osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla. W produkcji wielu telewizorów już teraz zastosowano materiały pochodzące z recyklingu, w tym tworzywo z zużytych sieci rybackich.
Co więcej, dzięki panelom słonecznym umieszczonym na obudowie nowego Pilota SollarCell nie są już potrzebne jednorazowe baterie. Pilot został wyposażony w akumulator, a panel słoneczny, który pozwala podtrzymać zapas energii może być zasilany energią świetlną: słoneczną lub pochodzącą ze sztucznego oświetlenia.
W tym roku wprowadzono również wsparcie dla osób niedowidzących w postaci funkcji Relumino Together. Umożliwia on osobom o różnym stopniu sprawności wspólne oglądanie telewizji, z korektami wizualnymi lub bez nich.