Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Szczegóły dotyczące układów Intel Alder Lake i ich następców, Raptor Lake, ujawnione. Szykuje się prawdziwy skok technologiczny u “niebieskich”.

Podstawowe dane nt. Alder Lake mieliśmy już od miesięcy – architektura hybrydowa, ulepszony proces technologiczny 10 nm, do 16  rdzeni – ale takiej porcji informacji jak ta pochodząca z dzisiejszego przecieku dotychczas nie mieliśmy. Kanał Moore’s Law is Dead ujawnił znacznie więcej szczegółów na temat nadchodzących układów stacjonarnych i mobilnych Intel Alder Lake. Ponadto dodaje w przecieku kilka ciekawych informacji o generacji Raptor Lake, układach zaplanowanych na 2022 i innych, kolejnych generacji.

 

Kanał, znany z dość wiarygodnych informacji, zauważa, że ​​procesory Alder Lake będą stanowić wielki kamień milowy dla Intela, a sukces firmy naprawdę zależy od tego, jak zostanie odebrana ta generacja CPU. Zmiana jest poważna, bowiem Intel skupi się na wielordzeniowych architekturach hybrydowych dla wszystkich swoich procesorów konsumenckich. Mamy też potwierdzenie, że ubiegłoroczny Lakefield był de facto wyprodukowany aby umożliwić Microsoftowi rozpoczęcie optymalizacji systemu Windows pod kątem procesorów hybrydowych. Czasu było sporo, ale taka optymalizacja to duża rzecz i, jak donosi źródło, zmiany zostaną w pełni zaimplementowane w nowej wersji systemu Windows, której premiera ma nastąpić w październiku tego roku.

 

Jeśli chodzi o wydajność, Alder Lake ma być dwa razy szybszy niż obecne modele Rocket Lake, a niektóre procesory mobilne osiągną to nawet, wymagając mniej energii niż modele Tiger Lake. “Duże” rdzenie Alder Lake wykorzystujące architekturę Golden Cove zapewniają do 20% wyższą wydajność jednowątkową w porównaniu z Tiger Lake, podczas gdy „małe” rdzenie oparte na  Gracemont będzie zachowywać się mniej więcej jak rdzeń Skylake o niskim taktowaniu, z ulepszonymi zestawami instrukcji i wyłączonym HT. Cztery małe rdzenie można umieścić w tej samej przestrzeni, co jeden duży rdzeń – warstwowo, tak jak widzieliśmy w Lakefield. Platforma Alder Lake wprowadzi też nowe gniazdo LGA 1700, które powinno trwać w ofercie Intela co najmniej kilka lat, wraz z obsługą DDR5 i PCIe 5.0.

 

Rodzina Alder Lake obejmie następujące sub-linie:

  • S1 (desktop i specialty mobile): 8 dużych rdzeni (z HT) + 8 małych rdzeni (bez HT) -> 24 wątki
  • S2 (desktop): 6 dużych rdzeni + brak małych -> 12 wątków
  • P1 (mobilny): 6 dużych + 8 małych -> 20 wątków
  • P2 (mobilny): 2 duże + 8 małych -> 12 wątków
  • M (mobilny ULV): 2 duże + 8 małych z obsługą LPDDR5/4x i tylko PCIe 4.0 zamiast 5,0
  • N (ULV): prawdopodobnie 2 duże + 2 małe

 

Linia S1 ma zostać wydana 25 października 2021 r. i będzie zawierać odblokowane modele desktopowe K, w tradycyjnym rozkładzie: Core i5 / i7 / i9 z maksymalną mocą TDP 125 W. Procesory są wyposażone w zintegrowaną grafikę UHD Xe z 32 EU oraz obsługą DDR5 i PCIe 5.0. i9-K zawiera 8 dużych i 8 małych rdzeni, i7-K 8 dużych z 4 małymi, a i5-K ma 6 dużych + 4 małe rdzenie. Intel wprowadzi na rynek serię A, bez możliwości podkręcania, która łączy linie S1 i S2. Modele i9 i i7 z serii A będą miały taką samą liczbę rdzeni, jak seria K, ale i5 będzie zawierał tylko 6 dużych rdzeni, a także pojawią się modele i3 z tylko 4 dużymi rdzeniami.

 

Oczekuje się, że linia P zostanie ogłoszona po targach CES 2022. Będzie ona obejmowała modele 12-45 W TDP ze zintegrowaną grafiką Xe 96 EU oraz obsługą DDR5 i PCIe 5.0. Jednostki o mocy 45 W będą osiągać maksymalną liczbę 6+8 rdzeni, a jednostki o mocy 15 W będą osiągać maksymalną liczbę 2+8 rdzeni. Pojawią się również układy mobilne ADL-HX oparte na linii S1 wprowadzonej w połowie 2022 roku dla najwydajniejszych notebooków. Mają mieć 8+8 rdzeni przy maksymalnym TDP 65 W. W przypadku urządzeń mobilnych o mniejszym zapotrzebowaniu na energię, Intel przygotowuje linię M, która zastąpi obecne segmenty Core M i Core Y, z 7-12 W TDP, PCIe 4.0, LPDDR5/4x i zintegrowaną grafiką Xe 96 EU.

 

Źródło podaje także, że następna generacja, Raptor Lake jest zasadniczo ulepszonym Golden Cove, ze stosunkowo niewielkim wzrostem IPC, działającym w połączeniu z identycznymi jak w Alder Lake’ach, rdzeniach Gracemont. Zwiększa jednak ich liczbę do 16 rdzeni (8+16 -> 32 wątki). Raptor Lake ma także przynieść obsługę szybszych pamięci DDR5 5600+.

 

 

Comarch rusza z budową centrum danych w USA. Prace rozpoczną się w czerwcu 2021 roku, uruchomienie data center planowane jest na połowę 2022 roku.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE