Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Superkomputer Fugaku, opracowany wspólnie przez RIKEN i Fujitsu, po raz czwarty z rzędu utrzymał pierwsze miejsce we wszystkich najważniejszych rankingach superkomputerów.

– Przewiduje tsunami, pomaga w walce z COVID-19, a teraz osiągnął kolejne, niezwykłe wyniki – Superkomputer Fugaku, opracowany wspólnie przez RIKEN i Fujitsu, po raz czwarty z rzędu utrzymał pierwsze miejsce we wszystkich najważniejszych rankingach superkomputerów. Mowa tu o czterech branżowych zestawieniach: TOP500, HPCG, HPL-AI oraz Graph 500. Fugaku okazał się bezkonkurencyjny pod względem mocy obliczeniowej i szybkości, osiągając najlepsze rezultaty mierzone w specjalistycznych jednostkach takich jak petaflops, exaflops i gigaTEPS. Wyniki ogłoszono podczas listopadowej konferencji SC21 High-Performance Computing Conference.

 

Składający się z 432 szaf z 158 976 węzłami obliczeniowymi Fugaku osiągnął na liście Top500 wynik LINPACK wynoszący 442.01 petaflopsów. W klasyfikacji HPCG odnotował natomiast 16.00 petaflopsów, a w teście HPL-AI uzyskał wynik 2.004 exaflopsów. Najwyższe miejsce w rankingu Graph 500 zostało natomiast zdobyte dzięki współpracy RIKEN, Kyushu University, Fixstars Corporation i Fujitsu wynikiem 102 955 gigaTEPS. Top500 to zestawienie najszybszych superkomputerów na świecie, HPCG jest rankingiem wydajności metod obliczeniowych, natomiast HPL-AI klasyfikuje superkomputery na podstawie ich wydajności w obliczeniach o pojedynczej i połówkowej precyzji, wykorzystywanych przy sztucznej inteligencji. Z kolei ranking Graph 500 ocenia systemy na podstawie wydajności analizy wykresów.

 

 

 

– Fugaku reprezentuje japońską technologię, łączącą w sobie wydajność, oszczędność energii i sprawność programowania. Już po raz czwarty w historii zdobył tytuł światowego lidera w kluczowych testach porównujących działania oparte o symulację, duże wolumeny danych i sztuczną inteligencję. Ten superkomputer ma także ogromny wkład w opracowanie wytycznych na potrzeby rządu i firm walczących z COVID-19. Już wcześniej okazał się niezwykle przydatny, także w projektach z zakresu transformacji cyfrowej, a teraz udowodnił swój niezwykły potencjał na kolejnych polach. Będziemy nadal rozwijać jego możliwości i wykorzystywać moc Fugaku, m.in. dzięki nowej inicjatywie „Office of Fugaku Society 5.0”, koncentrującej się na ideach społeczeństwa 5.0/SDG oraz dekarbonizacji – powiedział Satoshi Matsuoka, dyrektor RIKEN R-CCS.

 

Dzięki mocy obliczeniowej Fugaku opracowano także m.in. model sztucznej inteligencji umożliwiający przewidywanie tsunami na obszarach przybrzeżnych. To projekt prowadzony wspólnie przez Fujitsu, Uniwersytet Tokijski i Uniwersytet Tohoku.

 

– Jesteśmy podekscytowani, że Fugaku zajął pierwsze miejsce w najważniejszych testach porównawczych już po raz czwarty rzędu. Mamy nadzieję, że wielu badaczy będzie nadal wykorzystywać jego niezwykłe możliwości, przyczyniając się do rozwoju nauki i technologii oraz idei bezpiecznego i stabilnego społeczeństwa. Fujitsu prowadzi badania i stosuje zaawansowane obliczenia Fugaku m.in. w ramach projektu przewidywania potencjalnych tsunami w czasie rzeczywistym. Będziemy rozwijać nasze działania, aby przyczyniać się do realizacji idei Społeczeństwa 5.0. Jesteśmy wdzięczni firmie RIKEN i innym za wspaniałą współpracę i wsparcie – dodał Naoki Shinjo, Corporate Executive Officer, Deputy Head of Future Society & Technology Unit w Fujitsu.

 

Jaki hosting dla WordPress? Hosting WordPress Ranking.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

3,272FaniLubię
8,021ObserwującyObserwuj
1,060SubskrybującySubskrybuj

POLECANE

Lenovo rozdało motocykle Ducati Monster! Wyścigowy finał konkursu „Forza Ducati! Forza Lenovo!”

Rozpoczęty wiosną ubiegłego roku konkurs „Forza Ducati!Forza Lenovo!” zakończył się i czas na przekazanie zwycięzcom nagród. A te są imponujące: 15 motocykli Ducati Monster...

NOWE WYDANIE

NAJNOWSZE