Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Superkomputer FRONTIER – najszybszy komputer świata wykorzystujący technologię AMD przekroczył 1 EksaFLOPS.

1 EksaFLOP – co to właściwie oznacza? Pamiętacie jeszcze jak mierzyliśmy wydajność superkomputerów w gigaflopach? Wówczas to Flop, oznaczający (w pewnym uproszczeniu) jedną operację na 1 s, podniesiony do potęgi 9, niejako korespondował skalą z powszechnie używanymi gigabajtami danych. EksaFlop to, bagatela, 10 do 18 potęgi, co wymyka się “nieco” zwyczajowemu myśleniu o mocy obliczeniowej. 

Superkomputer o nazwie Frontier, zbudowany na potrzeby amerykańskiego Oak Ridge National Laboratory przez HPE i Cray, wykorzystuje procesory AMD EPYC i akceleratory AMD Instinct. Jest to pierwszy komputer na świecie, który zdołał przekroczyć barierę 1 EksaFLOPS mocy obliczeniowej. Stawia go to na pierwszym miejscu list Top500 jak i Green500 z mocą na poziomie 1,102 EksaFLOPS oraz efektywnością na poziomie 62,68 GigaFLOPS na Wat. Frontier to także najpotężniejsza maszyna na liście HPL-AI z 6,86 EksaFLOPS mocy w domenie sztucznej inteligencji.

 

„Superkomputer Frontier napędzany przez technologie AMD i HPE reprezentuje gigantyczny krok naprzód zarówno dla nauki jak i w branży wydajnych systemów obliczeniowych. Nasza współpraca z AMD była szczególnie ważna przy wdrożeniu wiodącej platformy na świecie w dziedzinie nauki obliczeniowej, a ten superkomputer zapewnia naukowcom wydajność, jakiej potrzebują, żeby prowadzić badania z korzyścią dla całej ludzkości” – twierdzi Bronson Messer, dyrektora ds. nauki w Oak Ridge Leadership Computing Facility“Było to możliwe dzięki połączeniu wydajności procesorów AMD i akceleratorów AMD Instinct z ulepszoną otwartą platformą programistyczną AMD ROCm™ 5.”

 

 

Frontier to nie jedyny z czołowych superkomputerów świata napędzanych technologią AMD. Ba, nie jest jedynym nawet na globalnym podium, bowiem miejsce trzecie na Top500 i Green500 zajmuje LUMI, także korzystający z AMD EPYC i AMD Instinct. Jego moc obliczeniowa osiąga poziom 152 PetaFLOPS, a w przeliczeniu na pobór energii 51,63 GigaFLOPS na Wat. Kolejne systemy z układami AMD, Adastra i GENCI-CINES to odpowiednio numer 10 w klasyfikacji Top500 i numer 4 w Green500. Na początku 2023 roku spodziewane jest uruchomienie superkomputera o mocy ponad 2 EksaFLOPS, czyli amerykańskiego El Capitan, który również będzie bazować na CPU i GPU firmy AMD.

W praktyce, AMD może pochwalić się naprawdę silną pozycją w niewielkim, ale prestiżowym obszarze superkomputerów. W pierwszej 10 systemów notowanych na liście Top500 korzysta z układów AMD, w tym dwa (Frontier i LUMI) w pierwszej trójce. Na liście  są już 94 systemy na bazie rozwiązań AMD i to 95-procentowy wzrost rok do roku. Warto zauważyć, że wcześniej w tym segmencie widzieliśmy głównie procesory EPYC, podczas gdy teraz dołączają do tego maszyny z akceleratorami AMD Instinct.

 

IT Champions 2022 – Zobacz z kim świętowaliśmy nasze 20-lecie! (film).

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE