Strona główna Biznes i Technologie Strach przed Sztuczną Inteligencją (AI) oraz automatyzacją (RPA). Co jest prawdą? Czy...

Strach przed Sztuczną Inteligencją (AI) oraz automatyzacją (RPA). Co jest prawdą? Czy za sprawą robotów wszyscy stracimy pracę? Jak AI zmienia nasz świat? – Obalamy 10 najpowszechniejszych mitów!

Sztuczna Inteligencja (AI) oraz automatyzacja stają się coraz popularniejsze i coraz częściej jest o nich głośno także w mediach. Czy za sprawą robotów wszyscy stracimy pracę? Czas zmierzyć się ze wszystkimi mitami związanymi z Inteligentną Automatyzacją. Co jest prawdą? Jak AI zmienia nasz świat? Odpowiada ekspert Capgemini Polska, Marek Sowa.

 

MIT #1 „Roboty sprawią, że będę bezrobotny”

Jak na razie automatyzacja stworzyła zapotrzebowanie na więcej miejsc pracy w przemyśle niż zostało przez nią zintegrowanych. Nie należy postrzegać inteligentnej automatyzacji i robotyzacji jako zagrożenia dla swojej pracy. Celem tych rozwiązań jest poprawa wydajności i efektywności. Wyręczenie ludzi w wykonywaniu nudnych i powtarzalnych zadań, które i tak mało kto lubi wykonywać. Dzięki temu ludzie mogą skupić się na poprawie jakości chociażby relacji z klientami. Można powiedzieć, że automatyzacja wymusza nabywanie nowych umiejętności i podnoszenia kompetencji przez pracowników. Natomiast w organizacji jest okazją do wprowadzania zmian organizacyjnych.

 

MIT #2 „Nie da się współpracować z robotami”

Celem automatyzacji i robotyzacji nie jest zastąpienie człowieka, a danie mu nowych narzędzi, które pozwolą efektywniej wykonywać swoje zadania. Wirtualni asystenci, aplikacje mobilne, automatyczna pogłębiona analiza danych to wszystko rozwiązania wykorzystujące AI, a pozwalające pracownikowi efektywniej korzystać ze swoich możliwości. Więcej danych, podanych w lepszy sposób sprawia, że można podejmować trafniejsze decyzje. Badania Capgemini dowodzą, że robotyzacja pozwala poprawić jakość obsługi klienta o 78%, skrócić czas procesów o 50% i poprawić zgodność z SLA o 39%. Postrzegajmy technologie nie jako rywala, a narzędzie.

 

MIT #3 „Zautomatyzujmy wszystko, później będziemy się martwić”

Wiele organizacji na siłę chcę automatyzować liczne procesy, a następnie jest zawiedziona efektami. Warto podchodzić do tego procesu w odpowiedzialny sposób. Dlatego Capgemini poleca swoją metodologie ESOAR. To przewodnik pokazujący krok po kroku jak przeprowadzić proces automatyzacji w przedsiębiorstwie. ESOAR to skrót od Eliminuj, Standaryzuj, Optymalizuj, Automatyzuj i Robotyzuj. Dzięki tej metodzie Twoja organizacja uzyska najlepsze efekty w procesie automatyzacji i robotyzacji.

 

MIT #4 „Roboty nie popełniają błędów”

Największą zaletą robotów, powinno być uniknięcie pomyłek, które popełniają ludzie. Jednak to nie prawda. Pomyłki robotów się zdarzają i mogą być bardzo kosztowne. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie ich do pracy. Od samego początku przygotowania robotyzacji w firmie ważne jest zrozumienie wymagań biznesowych, opracowanie scenariuszy i liczne poziomy testów. Tylko odpowiednio przygotowana automatyzacja zapewni korzyści.

 

Marek Sowa, Head of Offering, Senior Artificial IntelligenceManager, Capgemini Polska.

 

MIT #5 „Robotyzacja to temat przyszłości”

To dzieje się już teraz! Coraz więcej firm korzysta z automatyzacji, aby uprościć procesy biznesowe. Tylko w samym Capgemini wdrożyliśmy już setki rozwiązań z zakresu AI i robotyzacji. Warto sprawdzić nasze repozytorium Digital Global Enterprise Model (D-GEM) i AI Gallery, aby przekonać się jak już teraz robotyzacja wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw i przynosi konkretne wyniki.

 

MIT #6 „Automatyzacja działa jedynie przy dużej skali”

Większość organizacji dostrzega korzyści płynące z automatyzacji przy skomplikowanych, dużych procesach w ogromnej skali. Tymczasem automatyzacja ma sens przy każdym rozwiązaniu, które jest stosowane wielokrotnie. W dodatku to właśnie wykorzystanie automatyzacji pomaga organizacjom zwiększyć skale działalności, czy świadczyć niektóre rozwiązania w modelu 24/7. Warto myśleć nieszablonowo i korzystać z szerokiej gamy rozwiązań, tak aby przeprowadzić rzeczywistą cyfrową transformację, a nie jedynie zautomatyzować część procesów.

 

MIT #7 „Roboty = Sztuczna Inteligencja”

Nie jest to prawdą. Nie każdy proces robotyzacji/automatyzacji wiąże się z wykorzystaniem AI. Rozwiązania RDA (Robotic Desktop Automation) i RPA (Robotic Process Automation) są już stosowane szeroko, a nie korzystają z AI. Nie trzeba być naukowcem, by korzystać na co dzień z zalet robotów w funkcjonowaniu firmy. Jednocześnie coraz częściej rzeczywiście łączy się technologie AI z automatyzacją. Dochodzi do tego także analiza danych. Finalnie więc możemy powiedzieć, że inteligentna automatyzacja procesów to RPA+AI+Analityka.

 

MIT #8 „Robotyzacja to trudne wyzwanie”

Przejście na automatyzację w firmie jest wyzwaniem, ale jedyne co jest wymagane to chęć nauki nowych rozwiązań i otwarty umysł. Dostępna jest naprawdę szeroka gama rozwiązań technologicznych, a firmy takie jak Capgemini dysponują bogatym doświadczeniem, które pozwala pomóc w zmierzeniu się z transformacją biznesu. Każde takie wyzwanie to okazja do podnoszenia umiejętności Twoich pracowników i poprawy funkcjonowania firmy.

 

MIT #9 „AI to tylko modne hasło”

Gdzie nie spojrzymy otacza nas hasło Sztuczna Inteligencja. AI stała się hasłem używanym wszędzie. Faktycznie jednak AI stała się rzeczywistością i biznesową koniecznością. Na przykład zrozumienie naturalnego języka (NLP) przez komputery pozwala na tworzenie kompleksowej automatyzacji na dużą skalę przy pracy nad dokumentami. Możliwości AI stają się coraz większe, a to pozwala organizacjom automatyzować to, co jeszcze niedawno wiązało się z mozolną pracą ludzkich rąk lub było awykonalne.

 

MIT #10 „Automatyzacja może poczekać”

Technologia cały czas się zmienia. Firmy nie mogą sobie jednak pozwolić na stagnacje i brak rozwoju, czekając na kolejne nowe rozwiązania. Warto już teraz sięgnąć po automatyzację, robotyzację i wdrażać ją w swoim biznesie. Nie wdrażając nowoczesnych rozwiązań, można tylko więcej stracić.

 

https://itreseller.com.pl/itrnewempatyczne-roboty-czyli-trendy-technologiczne-ktore-zmienia-biznes-w-2020-roku-deloitte-opublikowala-najnowszy-raport-tech-trends-2020/

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version