Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Najnowsze informacje zdradzają sporo szczegółów dotyczących, nadchodzących procesorów Intela odsłonił szereg interesujących szczegółów. Sprawdź co dowiedzieliśmy się o Tiger Lake-H, Alder Lake-P oraz Alder Lake-S?

Serwis Notebookcheck, powołując się na źródła wśród producentów laptopów, ujawnił szereg nowości dotyczących trzech nadchodzących platform Intela:  Tiger Lake-H, Alder Lake-P i Alder Lake-S. Podczas gdy Tiger Lake-H będzie oparty na Willow Cove, Alder Lake-P i S będzie zawierał hybrydową architekturę Golden Cove i Gracemont. Alder Lake będzie również pierwszym, który wprowadzi DDR5-4400 RAM, przyspieszone kodowanie AV1, obsługę GNA 3.0, Wi-Fi 6E i PCIe Gen5 wraz z nowymi rozszerzeniami zabezpieczeń.

 

Wcześniej Intel sam podsunął garść informacji na temat omawianych niżej procesorów. Podczas Intel Architecture Day w sierpniu firma potwierdziła, że Alder Lake będzie wysoce wydajną architekturą hybrydową, ale nie zagłębił się w żadne szczegóły. Teraz mamy kilka informacji więcej na temat specyfikacji serii Tiger Lake-H, Alder Lake-P i Alder Lake-S. Oczywiście, chociaż te informacje wydają się prawdopodobne w żadnym wypadku nie należy traktować ich jako pewnych. To jednak jest tylko przeciek, a więc warto traktować go z pewnym dystansem. Niemniej, jeśli się potwierdzi, to rzeczywiście czeka nas ciekawy przyszły rok – z upowszechnieniem się architektur hybrydowych.

 

Alder Lake-P i Alder Lake-S

Alder Lake, zapowiedziany podczas Architecture Day, będzie hybrydową architekturą procesora, podobną w ogólnej koncepcji do znanego z procesorów ARM big.LITTLE ARM. Intel po raz pierwszy przetestował takie rozwiązanie w procesorach Lakefield, które teoretycznie miały premierę latem tego roku, w praktyce jednak pozostają nieosiągalne na rynku. Koncepcja hybrydowego procesora zakłada połączenie rdzeni o różnej architekturze w ramach jednego układu, co ma skutkować większą elastycznością całego CPU. Małe rdzenie w Alder Lake to rdzenie Gracemont, architektury będącej następcą Tremont, znanej z układów Atom, Pentium i Celeron. Duże rdzenie to natomiast Golden Cove, a więc rozwinięcie znanych z Tiger Lake-U rdzeni Willow Cove.

 

Alder Lake-S będzie procesorem przede wszystkim desktopowym… a przynajmniej tak sugeruje jego nazwa. Najnowszy przeciek twierdzi jednak, że procesor ten miałby trafić także do laptopów, jako, że może korzystać z formy BGA. To może natomiast oznaczać jedną z dwóch rzeczy – albo Intel szykuje zmiany w nazewnictwie, albo, w formie BGA, będzie to po prostu silny układ laptopowy – dotychczas nie pojawiła się informacja o linii Alder Lake-H, więc być może Intel chce zmienić zastosowanie linii S. Alder Lake-S na komputery stacjonarne będzie korzystał z podstawki LGA 1700, które ma działać przez co najmniej trzy kolejne generacje.

 

Sam procesor jest nad wyraz ciekawy. Maksymalnie ma składać się z 16 rdzeni (8 GRT + 8 GLC) przy TDP 125 W. Alder Lake-P natomiast ma trafić raczej do platform mobilnych i będzie miał dostępne konfiguracje z 6 rdzeniami Golden Cove i 8 Gracemont. Jeśli chodzi o rdzenie Golden Cove, zarówno w procesorach klasy S, jak i P, będą one miały aktywny Hyper Threading. To oznacza przynajmniej 24 wątki w Alder Lake-S (8 x 2 +8) i 20 w Alder Lake-P (6 x 2 + 8).

 

Alder Lake-P zaoferuje wbudowany układ graficzny Intel Xe LP o 96 EU , podczas gdy w Alder Lake-S iGPU będzie ograniczony do 32 EU. Obie platformy będą oferować obsługę do 64 GB (ADL-P) i 128 GB (ADL-S) pamięci RAM DDR5-4400. Jeśli chodzi o łączność, laptopy z Alder Lake-P mogą oferować do czterech portów Thunderbolt 4 i dodatkowy kontroler Maple Ridge (seria 8000), podczas gdy notebooki z układami AlderLake-S mogą oferować do dwóch kontrolerów Maple Ridge. Obie platformy będą obsługiwać Wi-Fi 6E 802.11axR2, co oznacza, że ​​mogą teraz łączyć się w paśmie 6 GHz oprócz istniejących pasm 2,4 i 5 GHz. Obie platformy zapewnią również obsługę PCI Express 5.0. W przypadku Alder Lake-P będzie to osiem linii PCIe 5.0 i  cztery PCIe 4.0 z procesora plus 12 linii PCIe 3.0 z PCH. Alder Lake-S ma oferować 16 linii PCIe 5.0 i cztery PCIe Gen4 z procesora, a także 16 linii PCIe Gen4 i 12 linii PCIe Gen3 z PCH, co daje w sumie 48 linii.

 

Firma Intel niedawno dodała do jądra Linuksa zabezpieczenie Multi-Key Total Memory Encryption (MK-TME), które szyfruje pamięć systemową podczas spoczynku, działania i przesyłania. Alder Lake będzie pierwszą platformą firmy Intel oferującą pełne wsparcie dla tej nowej funkcji zabezpieczeń. Będzie to rozwinięcie technologii Control Flow Enforcement Technology (CET), która jest już wbudowana w Tiger Lake.

 

Tiger Lake-H

Tu nie ma zaskoczeń architektonicznych, bowiem układy te skorzystają z tych samych rozwiązań co już obecne procesory Tiger Lake-U. Będą więc także bazowały na rdzeniach 10 nm Willow Cove. Maksymalnie zobaczymy tu 8 rdzeni, co, biorąc pod uwagę wydajność architektury nowej platformy Intela, oznacza naprawdę potężne możliwości.

 

Tiger Lake-H najprawdopodobniej pojawi się w wariantach 35 W i 45 W. Miałyby to być odpowiednio warianty dla czterech i ośmiu rdzeni. Z racji przeznaczenia tych procesorów – a, jak wskazuje oznaczenie H, trafią do mobilnych stacji roboczych i laptopów dla graczy – układ graficzny nie jest w nich aż tak istotny, bowiem niemal zawsze iGPU będzie tu towarzyszył mocny dGPU. Stąd w Tiger Lake-H znajdziemy iGPU Xe o 32 jednostkach wykonawczych, a więc słabszy niż w Alder Cove czy choćby Tiger Lake-U. Tiger Lake-H będzie obsługiwał pamięć RAM DDR4-3200 do 128 GB, a łącznie będzie miał 20 linii PCIe 4.0 z procesora i 24 linii PCIe 3.0 z PCH.

 

https://itreseller.com.pl/itrnewthinkbook-13s-gen-2-to-najnowszy-laptop-lenovo-z-certyfikatem-intel-evo-i-ekranem-2k/

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE