Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Sieć Folding@Home przełamuje barierę ExaFLOP. Olbrzymia moc obliczeniowa w walce z koronawirusem. Co może zmienić technologia w dobie pandemii?

Administratorzy sieci Folding@Home poinformowali dzisiaj, że sieć powstała z łączonej mocy obliczeniowej wielu komputerów zwykłych, domowych użytkowników, przekroczyła jeden exaFLOP mocy obliczeniowej, co odpowiada dziesięciokrotności mocy obliczeniowej najszybszego superkomputera na świecie – Summit. 

Ile to jest ExaFLOP? ExaFLOP odpowiada 1 000 000 000 000 000 000 000 operacji na sekundę. To miliard miliardów operacji, czyli milion razy szybciej niż aktualne wysokiej klasy komputery stacjonarne. Jest to znacznie większa moc obliczeniowa niż jest dostępna dla najszybszych superkomputerów. Te osiągają nie więcej niż 400 petaFLOP wydajności i oferują stałą wydajność w zakresie 200 petaFLOP. Ledwie kilka dni temu informowaliśmy, że Folding@Home osiągnął 470 petaFLOP. Szybkość, z jaką przyrasta moc obliczeniowa sieci, jest imponująca.

Folding@Home działa jednak inaczej. To nie jeden superkomputer, a wiele maszyn spiętych poprzez internet, udostępniających część swojej mocy obliczeniowej na potrzeby badań naukowych. Najlepsze jest to, że może dołączyć każdy. Wystarczy ściągnąć aplikację, która działać będzie w tle i, co ważne, dostosuje się do aktualnie wykonywanych zadań. Nie ma więc co obawiać się, że “zatka” nam system.

Oczywiście taka metoda ma pewne ograniczenia. Superkomputery są zaprojektowane do przesyłania informacji przez ogromną liczbę węzłów sieciowych z niewiarygodną prędkością, podczas gdy sieć Folding@Home ma ograniczenia ze względu na standardowy model przetwarzania rozproszonego, który polega na wysyłaniu obciążeń do przeciętnych użytkowników przez Internet. Jednak sieć Folding@Home i jej obciążenia związane z badaniami molekularnymi (głównie analizą białek) dobrze nadają się do badania problemów na dużą skalę, które wymagają obliczeń masowych, szczególnie z wykorzystaniem procesorów graficznych, co daje niesamowity potencjał, gdy naukowcy starają się, aby znaleźć lekarstwo na COVID-19.

https://itreseller.com.pl/itrnewfoldinghome-jest-teraz-mocniejsze-niz-laczna-moc-obliczeniowa-7-najlepszych-superkomputerow-na-swiecie-m-in-dzieki-pomocy-nvidii/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE