Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Rozwiązania wirtualizacyjne on-premise od Lenovo.

Naszym rozmówcą jest Łukasz Borkowski, Technical Sales w BI & infrastructure Lenovo Infrastructure Solutions Group. 

Lenovo ma bogatą ofertę rozwiązań serwerowych. Jakie z nich można polecić firmie, która na pewnym etapie swojego rozwoju, mimo kolejnych inwestycji w macierze dyskowe, napotyka na wąskie gardło wydajnościowe w dostępie do swoich danych?

Łukasz Borkowski Technical Sales, BI & infrastructure Lenovo Infrastructure Solutions Group

Jeżeli faktycznie mamy do czynienia z sytuacją, w której dalsza rozbudowa systemów masowego składowania danych nie przynosi pożądanych efektów, przyczyną może być inna część infrastruktury. Rozwiązaniem może być kompletny system Lenovo End to End NVMe over FC.

Co to oznacza? Czym jest NVMe over FC?

By to wyjaśnić trzeba sięgnąć nieco dalej, bowiem NVMe over FC to technologia pamięci masowej łączącej dwa różne obszary: składowania danych i łączności. NVMe (Non-Volatile Memory Express) jest protokołem przesyłania danych pomiędzy nośnikiem danych, a płytą główną, zaprojektowany natywnie dla pamięci półprzewodnikowych, pozwalający na pełniejsze wykorzystanie szybkości modułów SSD.

FC lub inaczej Fiber Channel to natomiast standard magistrali szeregowej, który służy do przesyłania danych przez sieć. FC jest technologią stosowaną m.in. w komunikacji światłowodowej i jest szeroko wykorzystywana w różnych obszarach IT. Od wielu lat użytkownicy krytycznych aplikacji najbardziej ufają stabilności, skalowalności i wydajności rozwiązań opartych właśnie o Fiber Channel.

W efekcie mamy swoiste połączenie nowoczesnych technologii ze świata storage i komunikacji. W NVMe over FC umożliwia poleceniom opartych na protokole NVMe przesyłanie danych i informacji o stanie między komputerem hosta i docelowym podsystemem pamięci masowej poprzez sieć szkieletową Fibre Channel. Jest to możliwe dzięki temu, że protokół Fibre Channel (FCP) umożliwia mapowanie protokołów transportowych wyższych warstw, takich jak Small Computer System Interface (SCSI), połączenie światłowodowe Ficon, czy właśnie NVMe.

Efektem jest technologia, która charakteryzuje się wyższą wydajności, niższymi opóźnieniami i lepszym działaniem przy wykonywaniu równolegle wielu operacji niż pozostałe protokoły stosowane w pamięci masowej w serwerach: SCSI, SATA czy SAS. Jest więc po prostu szybciej i bardziej responsywnie. Wymaga jednak przygotowania odpowiedniej infrastruktury sprzętowej.

Wiemy już, że Lenovo posiada w swojej ofercie rozwiązania wykorzystujące NVMe over Fibre Channel. Jak wygląda taki pełen system, z czego się składa?

Lenovo oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania Fibre Channel, które zaspokoją potrzeby zróżnicowanych klientów: od firm nowoczesnych, ale niewielkich, po potężne systemy korporacyjne. To sprawia, że całość zastosowanych w firmowej infrastrukturze urządzeń może pochodzić od jednego dostawcy.

By zbudować taką infrastrukturę potrzebujemy oczywiście serwera ThinkSystem wyposażonego w moduł obsługujący Fibre Channel. Polecamy przy tym konfiguracje z adapterami FC HBA Emulex, zarówno w najszybszym standardzie 64 Gb/s, jak i bardziej rozpowszechnionym 32 Gb/s. Opcjonalnie dostępne są zarówno rozwiązania jednoportowe, jak i dwuportowe.

Konieczna jest tu sprawna komunikacja, więc do kierowania ruchem sieciowym niezbędny jest kompatybilny z FC Switch SAN. Lenovo ma w swojej ofercie rozwiązania z linii ThinkSystem DB, które sprawdzają się w takich warunkach idealnie.

Na koniec – storage. Składowanie danych ma kluczowe znaczenie dla wielu firm, więc dobór właściwego rozwiązania gromadzącego dane jest elementem kluczowym. Tu nie chodzi tylko o pojemność, ale też szybkość i dostępność. Stąd świetny wybór stanowią macierze dyskowe Lenovo ThinkSystem DM Series.

Do tego konieczne jest oprogramowanie do zarządzania Lenovo XClarity. Umożliwia ono stosunkowo łatwo zapanować nad wieloma elementami obsługi, w tym w wykrywania i definiowania sprzętowej infrastruktury Lenovo, w praktyce ułatwiając konfigurację i wdrażanie nowych elementów systemu.

Jakie korzyści płyną dla firm stosujących rozwiązania Lenovo End to End NVMe over FC?

To przede wszystkim korzyści wynikające ze zwiększonej szybkości działania infrastruktury. By nie pozostawać w obszarze teoretycznym , kilka praktycznych przykładów. Pierwszy jest najbardziej oczywisty – łatwiejszy, bo szybszy, dostęp do zasobów firmowej pamięci masowej. Dzięki szybszej infrastrukturze każdy z użytkowników będzie miał pozbawiony opóźnień utrudnień dostęp do danych, które zostały mu udostępnione przez administratora. Jeżeli dotychczas pojawiały się problemy wydajnościowe błędy, np. gdy wielu użytkowników logowało się w tym samym czasie, to wraz z wdrożeniem Lenovo End to End NVMe over FC takie sytuacje będą jedynie historią.

Druga korzyść to szybsze działanie firmowych aplikacji. Ma to często znaczenie nie tylko wewnątrz firmy czy organizacji, ale nierzadko wpływa na zadowolenie klientów. Jeśli twoja firma wykorzystuje aplikacje np. dla celów handlowych, może okazać się, że w wyniku szybszego, bardziej responsywnego działania, spadnie liczba porzuconych koszyków. Nie jest tajemnicą, że UX ma duże znaczenie dla rynkowego sukcesu.

Kolejna korzyść to np. działanie maszyn wirtualnych (VM). Oczywistym jest, że każda kolejna instancja maszyn wirtualnych oznacza dodatkowe obciążenie dla serwera, pamięci masowej i ruchu sieciowego – wszystkiego, co działa po prostu lepiej z rozwiązaniem Lenovo. Efektywnie można więc postawić więcej VM na firmowej infrastrukturze, co pozwala realnie zaoszczędzić środki.

Jak dowiedzieć się więcej o tym jak wybrać i właściwie wdrożyć odpowiednie rozwiązanie Lenovo End to End NVMe over FC?

Już 12 kwietnia Lenovo prowadzi webinar, w którym eksperci firmy wyjaśnią wątpliwości i dostarczą cennej wiedzy. To dobra okazja by zadać pytania, bo przewidziano także czas na sesję Q&A.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE