Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Rośnie zapotrzebowanie na wsparcie ekspertów od chmury, to główny wniosek z raportu IDG i Oktawave „Chmura Publiczna w Polsce 2019 – wykorzystanie, bezpieczeństwo, plany rozwoju”

Usługi w chmurze należą do najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów polskiego rynku IT, wynika z najnowszych analiz IDC. Ich outsourcing jest interesujący dla 63 proc. firm w Polsce, które korzystają z chmury lub mają to w planach. Do najbardziej pożądanych usług świadczonych przez zewnętrzne podmioty należą migracja systemów i danych do chmury oraz zarządzanie nią.

 

IDC prognozuje, że rozwój rynku usług w chmurze będzie przyczyniał się do dalszego wzrostu zainteresowania usługami doradztwa ze strony dostawców i ich partnerów. Zwłaszcza w zakresie rozwijania i utrzymywania złożonych środowisk, na które składają się tradycyjne rozwiązania, usługi zlecane przez firmy zewnętrzne oraz usługi w chmurze.

 

Klienci będą potrzebowali stałego doradztwa i pomocy w rozwijaniu i utrzymywaniu złożonych środowisk, na które składają się tradycyjne rozwiązania lokalowe, usługi zlecane przez firmy zewnętrzne oraz usługi w chmurze. Aby oferować takie usługi, dostawcy będą musieli utrzymywać zespoły ekspertów lub budować silne sieci partnerskie informuje Ewa Zborowska, Senior Research Manager w IDC.

 

Wsparcie ekspertów od chmury

Obecnie zdecydowana większość firm w Polsce zainteresowanych rozwiązaniami w chmurze publicznej, decyduje się na wsparcie zewnętrznych dostawców, podczas migracji, wdrożenia oraz utrzymania systemów (63 proc.). Własnym specjalistom proces ten powierza tylko 37 proc. z nich. Tak wynika z czwartej części badania IDG i Oktawave „Chmura Publiczna w Polsce 2019 – wykorzystanie, bezpieczeństwo, plany rozwoju”. Spośród firm, które sięgają po pomoc zewnętrznych ekspertów, przeważająca część (34 proc.) decyduje się na przekazanie im całości zadań związanych z wdrożeniem lub utrzymaniem chmury. Niecała jedna trzecia (29 proc.), korzysta z częściowego wsparcia partnerów w tym zakresie.

 

 

Najbardziej pożądane kompetencje

Firmy w zbliżonym stopniu poszukują wsparcia na etapie wynoszenia systemów do chmury i ich późniejszego utrzymania. Już 14 proc. z nich zdecydowało się outsourcować zarówno proces wdrożenia, jak i utrzymania chmury. Kolejne 12 proc. zaangażowało zewnętrznych dostawców do samej migracji, a 8 proc. wydzieliło na zewnątrz tylko zadania związane z utrzymaniem chmury. Jeśli chodzi o samą migrację do chmury, to z zewnętrznej pomocy w tym procesie korzysta 17 proc. małych firm, 11 proc. średnich i 9 proc. korporacji. Inaczej przedstawia się skłonność do powierzenia wyspecjalizowanym podmiotom samego utrzymania już wdrożonych systemów chmurowych – na tę opcję decyduje się 10 proc. korporacji, 8 proc. małych i 7 proc. średnich firm. Okazuje się, że to małe firmy najchętniej przekazują w ręce zewnętrznych dostawców zadania związane z migracją lub utrzymaniem – robi tak 40 proc. z nich. Dla porównania, praktykę tę deklaruje 36 proc. średnich firm i 29 proc. korporacji.

 

Nasze doświadczenia potwierdzają, że zarówno małe i średnie firmy, jak i duże korporacje, są zainteresowane pomocą we wdrażaniu projektów chmurowych. Przy czym w przypadku tych pierwszych przyjmuje to formę skorzystania ze wsparcia zewnętrznych ekspertów, a z kolei korporacje zazwyczaj poszukują bardziej kompleksowego podejścia do outsourcingu większych projektów chmurowych podsumowuje Michał Paschalis-Jakubowicz, CEO Oktawave.

 

Usługi potrzebne z perspektywy infrastruktury

Obecni i przyszli użytkownicy chmury wskazali również usługi dostawców chmurowych, które uważają za najbardziej atrakcyjne, z perspektywy posiadanej obecnie infrastruktury IT. Do najbardziej pożądanych należą pełne administrowanie oraz utrzymanie infrastruktury w chmurze (47 proc.) oraz migracja systemów i danych do chmury (40 proc.). Znaczna część deklaruje też potrzebę otrzymania wsparcia przy analizie i zaprojektowaniu infrastruktury przed migracją (36 proc.). Z kolei ponad jedna czwarta (26 proc.) oczekuje pomocy przy zmianie obecnego dostawcy chmury na innego.

 

–  W ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost zapytań o pomoc w zaprojektowaniu skalowalnego środowiska multicloud i zarządzanie nim. W tym roku podjęliśmy decyzję o rozbudowaniu właśnie takich usług. Mamy zespół doświadczonych inżynierów systemowych, dev-opsów, architektów oraz programistów, który potrafi zbudować i utrzymać każde środowisko chmurowe. Nawiązaliśmy też strategiczne partnerstwa z globalnymi dostawcami, takimi jak VMware, AWS, Azure, aby umożliwić firmom łatwe przejście i bezpieczne korzystanie z wielu chmurdodaje Maciej Kuźniar, COO Oktawave.

 

Pobierz raport: „Chmura publiczna w Polsce 2019. Wykorzystanie, bezpieczeństwo, plany rozwoju”

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE