Raport IDC: Globalne wydatki na infrastrukturę chmurową osiągnęły niemal 33 mld USD w pierwszym kwartale 2024 roku

Według IDC, wydatki na produkty infrastruktury obliczeniowej i pamięci masowej do wdrożeń w chmurze wzrosły o 36,9% rok do roku w pierwszym kwartale 2024 roku do 33 miliardów dolarów. Nie ulega wątpliwości, że swój udział w tej sytuacji ma szybki rozwój sztucznej inteligencji.

Dane te zostały opublikowane w ramach kwartalnego raportu IDC Worldwide Enterprise Infrastructure Tracker. Możemy w nim zobaczyć przegląd tego, co IDC nazywa „czterema kluczowymi technologiami infrastrukturalnymi dla centrów danych”. Obejmują one serwery, zewnętrzne systemy pamięci masowej dla przedsiębiorstw i specjalnie zaprojektowane urządzenia.

Według raportu dostawcy usług w chmurze, dostawcy usług cyfrowych, dostawcy usług komunikacyjnych, hiperskalerzy i dostawcy usług zarządzanych wydali łącznie 32,2 miliarda dolarów na infrastrukturę obliczeniową i pamięci masowej w pierwszym kwartale 2024 roku, co stanowi 68,7% całego rynku.

Wydatki na infrastrukturę chmury publicznej odnotowały największy wzrost rok do roku, o 43,9 procent, co stanowi wartość 26,3 miliarda dolarów. W tym samym czasie wydatki na chmurę prywatną wzrosły jedynie o 15,3 procent, osiągając łączną kwotę 6,7 miliarda dolarów. Co więcej, infrastruktura chmury publicznej również stanowiła 56,1% całkowitych wydatków na infrastrukturę w tym kwartale.

W wyniku tego wzrostu IDC prognozuje, że łączne wydatki na infrastrukturę chmury obliczeniowej osiągną 138,3 miliarda dolarów w 2024 roku, co oznacza wzrost o 26,1 procent w porównaniu z 2023 rokiem, z czego 108,3 miliarda dolarów ma pochodzić z wydatków na infrastrukturę chmury publicznej. Oczekuje się, że wydatki na infrastrukturę inną niż chmurowa wzrosną w tym okresie jedynie o 8,4 procent, do łącznej kwoty 64,8 miliarda dolarów.

Pod względem geograficznym raport przytacza, że każdy z badanych regionów, prócz Ameryki Łacińskiej, odnotował wzrost. Europa Zachodnia, Bliski Wschód i Afryka odnotowały odpowiednio 4-procentowy i 5,3-procentowy wzrost, podczas gdy Azja i Pacyfik (z wyłączeniem Japonii i Chin), Japonia, Europa Środkowo-Wschodnia, USA, Chiny (ChRL) i Kanada odnotowały dwucyfrowy wzrost. W ujęciu rok do roku wskaźniki te wynoszą odpowiednio 85,4%, 53,1%, 42,6%, 37,0%, 33,7% i 16,1%.

Wzrost wydatków na infrastrukturę chmurową jest nadal napędzany przez eksplozję inwestycji związanych ze sztuczną inteligencją, które nie tylko wpływają na serwery, ale także zaczęły mieć pozytywny wpływ na pamięć masową dla przedsiębiorstw – powiedział Juan Pablo Seminara, dyrektor ds. badań Worldwide Enterprise Infrastructure Tracker w IDC. – Mimo że po stronie społeczno-politycznej nadal utrzymuje się pewna ostrożność, stało się jasne, że plany inwestycyjne w sztuczną inteligencję nie zwalniają w 2024 roku i będą nadal rosły w wysokim tempie w tym roku i później. Dodatkowo, poprawa perspektyw gospodarczych przyczynia się do bardzo pozytywnych prognoz wydatków na lata 2024 i 2025, w których wydatki na chmurę będą rosły w dwucyfrowym tempie.

Sztuczna inteligencja i chmura: Jak skutecznie wdrażać AI z wykorzystaniem infrastruktury chmurowej