Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Qualcomm zapowiada, że w przyszłym roku zobaczymy pierwsze wysokowydajne komputery z SoC ARM dla Windows.

Qualcomm ogłosił, że pierwszy wysokowydajny komputer z systemem Windows oparty na SoC w architekturze ARM zostanie wprowadzony na rynek w 2023 roku. Nowy układ, zgodnie z oczekiwaniami, zostanie opracowany przez niedawno przejęty zespół Nuvia, w skład którego wchodzi kilku byłych projektantów układów Apple.

Qualcomm ewidentnie chce rzucić rękawicę Apple z jego serią procesorów M, ogłaszając swój pierwszy wysokowydajny SoC oparty na architekturze ARM dla komputerów z systemem Windows. Firma posunęła się nawet do określenia wiodącego w swojej klasie krzemu Apple, twierdząc, że jego chip będzie „konkurencyjnym rozwiązaniem wobec serii M dla komputerów PC”. Pierwsze sample, według Qualcommu, trafią do producentów komputerów PC za około dziewięć miesięcy, a pierwsze wyposażone w nie urządzenia trafią na rynek w 2023 roku. Qualcomm stawia sobie za cel duży wzrost wydajności i wydajności zarówno w przypadku rdzeni CPU, jak i procesorów graficznych Adreno.

Qualcomm dość buńczucznie (biorąc pod uwagę dotychczasowe “osiągnięcia” firmy w świecie Windows) twierdzi, że nowe układy są „zaprojektowane, aby ustanowić wzorzec wydajności dla komputerów z systemem Windows”. Zdaje się, że taką retoryką Qualcomm stawia się zarówno ponad Intelem, jak i AMD. Dotychczasowe układy Snapdragon 8cx Gen1 i Gen 2, jedyne próby zainstnienia w świecie Windows, oferują wprawdzie długą żywotność baterii (w urządzeniach takich jak Samsung Galaxy Book S), ale wydajność jest znacznie niższa zarówno od AMD, jak i Intela.

Konkurencja zresztą nie śpi. Nowe chipy Alder Lake firmy Intel, chociaż na tę chwile wyłączeni w desktopowych wersjach, przyniosły ostatnio pokaźny wzrost wydajności i takiego tez należy oczekiwać w laptopach. Wprawdzie wciąż mają znacznie wyższe zapotrzebowanie na prąd niż układy ARM, ale wydajnościową poprzeczkę podnoszą wysoko. Energooszczedność może jednak dać Qualcommowi punkty w niektórych, bardziej mobilnych segmentach.

 

Trwa doroczna konferencja OVHcloud Ecosystem Experience! 50 sesji i paneli dyskusyjnych przez 3 dni, podczas których eksperci dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE